Ce pensie ar urma să câștige soacra lui Nicușor Dan, Liliana Aglaia Grădinaru

Ce pensie ar urma să câștige soacra lui Nicușor Dan, Liliana Aglaia GrădinaruLiliana Aglaia Grădinaru. Sursa foto: Facebook/Liliana Aglaia Grădinaru

Soacra lui Nicușor Dan, Liliana Aglaia Grădinaru, și-a început cariera de învățătoare în comuna natală Zăpodeni, județul Vaslui. Ulterior, și-a continuat activitatea în orașul Vaslui, iar anul acesta a decis să se pensioneze.

Potrivit informațiilor apărute pe internet în ultimele zile, mama Mirabelei Grădinaru a cerut să iasă la pensie, iar Consiliul de Administrație al Inspectoratului Școlar Județean Vaslui i-a aprobat cererea începând cu 1 septembrie 2025.

Ce pensie ar urma să câștige soacra lui Nicușor Dan

Ajunsă la 64 de ani, vârstă împlinită în această vară, soacra lui Nicușor Dan a decis să se retragă din învățământ, după o carieră de peste patru decenii.

Fanatik a scris că Aglaia Liliana Grădinaru a absolvit Liceul Pedagogic în 1980, an în care a început și activitatea în învățământ, iar pensia pe care o va primi este estimată între 4.500 și 5.500 de lei.

Prima de pensionare, eliminată

Din cauza măsurilor introduse de premierul Ilie Bolojan, soacra lui Nicușor Dan nu mai beneficiază de prima de pensionare, echivalentă cu două salarii, care se acorda cadrelor didactice la încetarea contractului individual de muncă.

Ilie Bolojan

Ilie Bolojan. Sursa foto: Captură video Facebook

Totuși, Guvernul a anunțat că prima de pensionare a fost suspendată teoretic pentru un an. Aceasta ar urma să fie acordată din nou cadrelor didactice începând de anul viitor, dacă deficitul bugetar se va reduce suficient. În aceste condiții, soacra președintelui ar putea primi prima abia anul viitor.

În plus, Liliana Aglaia Grădinaru pierde 10% din pensie, deoarece se încadrează în categoria celor care primesc peste 3.000 de lei și plătesc contribuția la sănătate (CASS).

Primarul din Zăpodeni: „Doamna Grădinaru este respectată în comună”

Primarul din Zăpodeni, Ionel Chitarcu, a declarat pentru Fanatik că mama Mirabelei s-a născut în această comună și a fost învățătoare acolo până în urmă cu aproximativ opt-zece ani. El a precizat că Mirabela a copilărit la Zăpodeni, dar a plecat ulterior la liceu și apoi la facultate.

„Familia e respectabilă, mai ales doamna Grădinaru este respectată în comună. Vă dați seama că are foarte multe neamuri acolo. Bunica Mirabelei trăiește, are verișori”, a mai spus acesta.