CE. Norvegia - România, 27-19. Handbalistele „tricolore” au debutat cu stângul la turneul final din Ungaria şi Croaţia

Echipa naţională de handbal feminin a pierdut, în această seară, jocul de debut al Campionatului European, cu selecţionata Norvegiei, scor 19-27

La Debrecen (Ungaria), tricolorele pregătite de Gheorghe Tadici au avut o evoluţie modestă în faţa nordicelor. Susţinută din tribune de circa 1.500 de români, handbalistele noastre au făcut o primă repriză modestă, cu multe şuturi pe lângă poartă.

România nu a dat dovadă de agresivitate în defensivă, lucru ce i-a permis selecţionatei norvegiene să marcheze din toate posturile. Cu 10 minute înainte de fluierul final, fetele noastre au avut o prestaţie mai bună, însă adversara de astăzi a României a fost superioară la toate capitolele.

Programul jocurilor din grupa B (toate pe TVR 2)

9 decembrie, 19:15    România-Danemarca 21:30    Ucraina-Norvegia

11 decembrie, 19:15    România-Ucraina 21:30    Norvegia-Danemarca