Belgia - România 2-1. Cociş a marcat un autogol. Raţ a ratat un penalty!

Naţionala României a pierdut, în această seară, la Liège, meciul amical cu reprezentativa similară a Belgiei (scor 1-2).

Şi de această dată, selecţia făcută de Victor Piţurcă a dat-o în bară controverse. După ce selecţionerul nu i-a convocat pe Ciprian Marica, Adrian Mutu, Cristi Săpunaru sau Marius Niculae, dar i-a adus la prima reprezentativă pe "eternul" Răzvan Cociş şi pe anonimul Marian Pleaşcă, ultimul de la echipa Pandurii Târgu-Jiu, tricolorii au făcut o primă repriză jalnică în Belgia. Gazdele s-au distrat cu românii şi au marcat de două ori, prin Van Buyten şi autogolul lui Cociş - cel mai slab tricolor în prima parte, la mare concurenţă cu portarul Tătăruşanu. "Dracii roşii" ar fi trebuit să aibă 3-0, însă arbitrul le-a anulat un gol valabil. După pauză, Piţurcă a făcut două mutări bune, aruncându-i în teren pe Torje şi Mazilu. Cei doi au făcut şi golul tricolorilor, marcat de Daniel Niculae. În ciuda primei reprize dezastruoase, tricolorii au jucat mai bine după pauză şi, când mai erau două minute de joc, Răzvan Raţ a irosit o lovitură de pedeapsă, obţinută de Torje.   România mai pierde un meci. Un meci în care tricolorii au fost depăşiţi în mare parte de belgieni, în care Marian Pleaşcă a intrat în minutul 75 şi a ieşit în minutul 82, după un singur contact la balon, iar Cristi Tănase a arătat că nu e Hagi, în timp ce Ionuţ Mazilu l-a făcut uitat, în unele momente, pe Adrian Mutu. BELGIA - ROMÂNIA 2-1 Daniel Van Buyten (11), Răzvan Cociş (autogol, 43) / Niculae (66) Min. 90 - Final de meci. Min. 89 - Cociş încearcă să înscrie cu călcâiul. Belgienii resping. Min. 88 - RATEAZĂ RĂZVAN RAŢ! Portarul Gillet a reţinut şutul prost al căpitanului României. Min. 87 - PENALTY pentru România! Gabriel Torje a fost faultat în careu de Van Buyten. Min. 85 - A ieşit Pleaşcă. Şapte minute a evoluat fundaşul gorjean la Liege. Raţ a scăpat de eliminare după un fault dur asupra fundaşului Vanden Bore, senzaţional în această seară. Min. 83 - Belgieni par nervoşi. Dembele a tras aiurea. Tricolorii arată mult mai bine în acest final de meci. Pleaşcă s-a accidentat. Min. 80 - Daniel Niculae e blocat de un fundaş belgian. Românii au irosit prima mare şansă de 2-2. Min. 78 - Raţ execută previzibil o lovitură liberă. Debut de senzaţie în naţionala României - a intrat pe teren Marian Pleaşcă. Min. 76 - Bară Belgia! Vertonghen nimereşte transversala cu o lovitură de cap, după o prelungită acţiune de atac a gazdelor. Min. 73 - Witsel a şutat în forţă, iar Goian a respins în corner. Min. 71 - Belgienii au schimbat şi ei liniile. Cu toate acestea, golul marcat de tricolori pare să le fi dat curaj românilor, care atacă în aceste momente. Min. 66 - Gol România! 2-1! Daniel Niculae înscrie după o frumoasă acţiune personală a lui Torje, care i-a pasat lui Mazilu, iar acesta a întors pentru vârful lui Nancy. Min. 61 - Torje a făcut căteva curse bune pe bandă, însă fără vreun rezultat notabil. Min. 56 - Belgienii combină frumos, însă par mulţumiţi de rezultat. Românii nu sunt în stare să lege trei pase. Min. 53 - La Liege se aude "România! România!". Tricolorii nu au însă nicio strategie pe teren. Cociş mai dă o pasă aiurea, iar huiduielile apar din nou. Min. 51 - Tricolorii joacă la fel de penibil. Chadli a fost blocat de Tătăruşanu, după o pasă foarte bună a excelentului Witsel. Min. 49 - Belgienii au început mai bine, poate pentru că Răzvan Cociş mai este pe teren, el fiind sărit de Piţurcă la schimbări. Min. 46 - Triplă schimbare în echipa României: au intrat Torje, Cristi Tănase şi Mazilu. A început repriza secundă.  Min. 45 - Pauză la Liege. După o primă repriză jenantă, România e condusă cu 2-0. Min. 43 - Gol Belgia! Autogol România! Autogol Cociş! Vanden Bore s-a distrat cu fundaşii români, a centrat în faţa porţii, de unde vigilentul mijlocaş român Răzvan Cociş a înscris cu capul în propria poartă. Min. 40 - Românii sunt neputincioşi. Gazdele nu forţează.  Min. 36 - Belgia este cu două clase peste România, care nu reuşeşte să treacă de defensiva gazdelor. Chadli a mai ratat o şansă mare de gol, după ce l-a pierdut pe drum pe Luchin. Min. 31 - Gol anulat eronat Belgiei, după o ieşire greşită a lui Tătăruşanu. Cociş a greşit aproape toate pasele azi şi este fluierat şi în Belgia. Min. 28 - Belgienii domină. Tricolorii nu reuşesc să găsească drumul spre poarta gazdelor. Min. 24 - Chadli ratează o oportuniate uriaşă de gol. Atacantul belgian a trimis peste poartă dintr-o poziţie excelentă. Min. 22 - Ambele echipe joacă ofensiv. Belgienii par mai stăpâni pe joc, însă, în ultimele minute, şi tricolorii au pus probleme. Min. 18 - Ocazie mare pentru România. Bogdan Stancu a trimis peste poartă, din interiorul careului de 16 metri. Daniel Niculae îşi încearcă şi el norocul cu un şut de la marginea careului, însă nici el nu găseşte spaţiul porţii. Min. 15 - Belgienii au mai slăbit ritmul, însă tricolorii rămân tot în defensivă. Min. 12 - Chiricheş e aproape de a le dărui gazdelor un nou gol, însă belgienii nu profită. Min. 11 - Gol Belgia! Daniel Van Buyten, uriaşul fundaş al lui Bayern Munchen, a înscris cu capul, după un corner belgian. Defensiva română a fost visătoare, iar poziţionarea lui Tătăruşanu - dezastruoasă. Min. 10 - Elevii lui Victor Piţurcă nu au trecut încă de centrul terenului. Min. 7 - Fellaini îl lansează perfect pe Mirallas, care şutează puţin pe lângă poartă. Asalt la poarta României! Min. 5 - "Dracii roşii" îşi continuă dominarea. Tătăruşanu respinge din faţa porţii la o centrare periculoasă a gazdelor. Min. 3 - Belgienii s-au instalat deja la conducerea jocului. Nicio ocazie de gol până acum. Tricolorii stau la cutie! Min. 1 - A început meciul de la Liege. Belgia: Gillet - Vanden Bore, Kompany, Van Buyten, Vertonghen - Defour, Witsel, Fellaini - Chadli, Mertens, Mirallas Rezerve: Courtois, Renard, Alderweireld, Vermalen, De Bruzne, Dembele, G. Gillet, Hazard, Nainggolan, Odijidja - Ofoe, Simons, Vossen România: Tătăruşanu - Luchin, Chiricheş, Goian, Raţ - Cociş, Lazăr, Pintilii - Varga, B. Stancu, D. NiculaeRezerve: Bălgrădean, S. Lung jr., Pleaşcă, Găman, Papp, Şt. Radu, Torje, D. Varga, I.Neagu, N. Grigore, Chipciu, Mazilu Belgienii, fără turneu final în ultimul deceniu

Dacă altădată, cele două naţionale făceau parte din elita fotbalului mondial şi se băteau între ele pentru calificarea la turneele finale, de această dată vin după ce au ratat prezenţa la Campionatul European, întrecere care va fi găzduită anul viitor de Ucraina şi de Polonia.

În ultimul deceniu, România s-a calificat la un singur turneu final (Campionatul European din 2008), iar "diavolii roşii" au mers doar la Campionatul Mondial din 2002. În acest moment, Belgia se află pe poziţia a 37-a în clasamentul mondial, iar România - doar pe locul 55.

România şi Belgia s-au întâlnit de zece ori de-a lungul timpului. Ultima confruntare a avut loc cu ocazia unui amical disputat în 1999, pe stadionul "Steaua", atunci când tricolorii s-au impus cu scorul de 1-0 printr-un gol marcat de Ionel Ganea.

Singurele două jocuri oficiale între cele două prime reprezentative au avut loc în preliminariile pentru Mondialul din 1994. Belgienii au câştigat, în toamna anului 1992, la Bruxelles (scor 1-0). După un an, românii s-au impus cu scorul de 2-1, pe stadionul "Steaua", prin golurile lui Florin Răducioiu (penalty) şi Ilie Dumitrescu. Şi românii, şi belgienii s-au calificat atunci la turneul final din SUA.

"Şi noi, şi ei am prins vremuri mult mai bune"

Dorinel Munteanu, antrenorul echipei Oţelul Galaţi, a fost titular în ambele partide oficiale disputate de România contra "diavolilor". Jucătorul cu cele mai multe selecţii la echipa naţională regretă timpurile în care cele două naţionale făceau legea în fotbal.

"Traseul lor şi al nostru a semănat în ultimii ani. A fost vorba de un regres de ambele părţi. Şi noi, şi ei am prins vremuri mult mai bune. Noi tot încercăm să construim, suntem iarăşi într-o perioadă de căutări, poate vom şi reuşi să închegăm o naţională puternică. Faţă de noi, belgienii au jucători la echipe mari din Europa. Meciul câştigat în 1993 contra Belgiei, în Ghencea, a fost unul din cele mai frumoase din cariera mea. Acel joc ne-a apropiat atunci de Mondialul din America. Îmi aduc aminte ce nume mari aveau şi ei: Enzo Scifo, George Grun, Marc Wilmots, Luis Oliveira. Mai ţin minte că, la acel meci, a fost o atmosferă copleşitoare pe stadion. Şi jucătorii din ziua de azi ar avea nevoie de asemenea sprijin", ne-a declarat ieri Dorinel.

"Munti" a jucat în Belgia, la Cercle Brugge, în perioada 1993- 1995.

ADVERSARI

Jucători cu firmă în Europa, naţională - ioc

Belgienii au un lot format din nume mult mai sonore decât cele ale tricolorilor. Selecţionerul Georges Leekens are la dispoziţie câţiva fotbalişti care evolează la cluburi importante din Europa: fundaşii Toby Alderweireld şi Jan Vertonghen (ambii de la Ajax Amsterdam), Vincent Kompany (Manchester City), Daniel van Buyten (Bayern Munchen) şi Thomas Vermaelen (Arsenal Londra), mijlocaşii Marouane Fellaini (Everton), Dries Mertens (PSV Eindhoven) şi Axel Witsel (Benfica Lisabona), dar şi atacantul Romelu Lukaku (Chelsea Londra).

Selecţionerul Victor Piţurcă nu se poate mândri cu mari vedete, cei mai răsăriţi tricolori fiind fundaşii Ştefan Radu (Lazio), Răzvan Raţ (Şahtior) şi Dorin Goian (Glasgow Rangers), precum şi mijlocaşul Gabriel Torje (Udinese).