FC Barcelona, noua campioană a Spaniei. A învins Espanyol cu scorul de 4-2

Barcelona este în căutarea unui nou jucătar. Pe cine a luat în vizor. Sursa foto: Joan Monfort / AP / Profimedia

Trupa lui Xavi Hernandez a cucerit titlul cu numărul 27 în Spania. Barcelona s-a impus în fața celor de la Espanyol cu scorul de 4-2. „Derbi Barceloni” a fost un meci urmărit cu sufletul la gură de suporteri, acesta având o însemnătate specială pentru titlul în La Liga. Înaintea partidei, Barcelona se afla pe primul loc în clasament, cu 82 de punte.

Meciul dintre Espanyol și Barcelona s-a încheiat cu scorul de 2-4. În această dispută nu s-a pus accentul doar pe rivalitatea dintre cele două echipe, ci și pe titlul în La Liga. Cu 4 etape înainte de finalul sezonului, Barcelona și-a adjudecat al 27-lea titlu de campioană a Spaniei.

Înaintea meciului, Barcelona era pe primul loc, cu 82 de puncte, la 11 lungimi față de Real Madrid și 13 față de Atletico. Echipa împotriva căreia a jucat duminică seara, Espanyol, se afla pe penultimul loc, cu doar 31 de puncte. Echipa lui Xavi va fi desemnată campioană în cazul unui triumf cu rivala din oraș, indiferent de rezultatul obținut de Atletico.

În tur, Espanyol a reușit o remiză pe Camp Nou cu Barcelona, scor 1-1.

Componența echipelor:

Espanyol: Pacheco - Gil, Montes, Gomez, Cabrera, Olivan - Melamed, Darder, Suarez, Braithwaite - Joselu

Rezerve: Calero, Pierre-Gabriel, Bare, Lazo, Koleosho, Fortuno, Puado, Souza, Exposito, Fernandez, Perdrosa, Vidal

Barcelona: Ter Stegen - Kounde, Araujo, Christensen, Balde - De Jong, Busquets, Pedri - Raphinha, Lewandowski, Gavi

Rezerve: Pena, Tenas, Torres, Garcia, Alba, Ansu Fati, Alonso, Roberto, Torre, Kessie, Dembele

Espanyol, înfrângere dureroasă în fața Barcelonei

Meciul a început în forță, iar în minutul șase Pedri șutează pe lângă poarta lui Pacheco. Primul gol al serii a fost înscris în minutul 11 de Robert Lewandowski din careul mic, centrare venită din partea stângă a terenului.

După mai puțin de 10 minute, Barcelona înscrie un nou gol, de data aceasta dintr-un șut de la marginea careului dat de Alejandro Balde. În minutul 40, Robert Lewandowski dă cel de-al doilea său gol din meciul de duminică seara, dintr-un șut de la șase metri.

Prima repriză s-a terminat cu scorul de 3-0 pentru Barcelona. Repriza a doua începe și a în forță. În minutul 53 scorul devine 4-0, gol înscris de Jules Kounde, din pasa de gol a lui Frenkie de Jong.

În minutul 74, Espanyol reușește să înscrie un gol, prin Puado.

În minutul 80, Jordi Alba primește cartonaș galben pentru un fault asupra lui Melamed. Barcelona a primit pe parcursul meciul trei cartonașe galbene.

Espanyol mai reușește să înscrie un gol, însă Barcelona este declarată învingătoare, cu scorul de 4-0.