Atletico, pedeapsă pentru marile forțe ale fotbalului

Atletico Madrid și-a câștigat biletele pentru finala Ligii Campionilor, ce se va disputa la data de 28 mai, la Milano.

După ce a scos-o din competiție pe FC Barcelona (1-2 și 2-0), trupa lui Diego Simeone a mai făcut o victimă: Bayern Munchen. Ibericii au câștigat cu 1-0 în urmă cu o săptămână, iar marți au pierdut convenabil, în Germania, scor 1-2.

Două penalty-uri ratate

Au fost momente când bavarezii au avut meciul în mână, dar Thomas Muller a ratat un penalty în minutul 34, după ce Xabi Alonso deschisese scorul trei minute mai devreme. În partea a doua, Atletico, cea mai incomodă echipă din fotbalul european, a lovit prin Antoine Griezmann (54). Gazdele nu au mai putut înscrie decât prin Robert Lewandowski (74). Madrilenii puteau să plece neînvinși de la Munchen, dacă Fernando Torres nu rata un penalty, în minutul 84.

Astfel, „roș-albii” vor disputa cea de-a treia finală din istorie. În 1974, au întâlnito pe Bayern Munchen, au remizat, scor 1-1, iar la rejucare au cedat cu 0-4. În 2014, Atletico a pierdut din nou trofeul, în fața concitadinilor de la Real (scor 1-4 după prelungiri). Aseară, după închiderea ediției, Real Madrid și Manchester City și-au disputat cealaltă semifinală, pe „Santiago Bernabeu” (în tur, 0-0).