Anca Todoni a câştigat turneul de la Bari. Performanță uriașă la doar 19 ani

Anca Todoni a câştigat turneul de la Bari. Performanță uriașă la doar 19 ani Anca Todoni a câştigat turneul de la Bari. Sursa Foto: Facebook

Anca Todoni a reușit o performanță spectaculoasă, la doar 19 ani. Sportiva a câştigat, duminică, turneul de categorie WTA 125 de la Bari.

Anca Todoni, victorie la WTA 125 de la Bari

Locul 179 WTA, jucătoarea Anca Todoni a câştigat turneul de categorie WTA 125 de la Bari. Aceasta a învins-o în finală pe Panna Udvardy (Ungaria, 132 WTA), scor 6-4, 6-0, după un meci care a durat o oră și șase minute.

După această victorie, Todoni a obţinut un premiu de 13.040 de euro şi 125 de puncte.

Panna Udvardy a primit 7.390 de euro şi 81 de puncte.

Anca Todoni, sportivă

Sportiva din România a încheiat săptămâna cu o victorie importantă

Un singur set a pierdut Anca Todoni la Bari. Aceasta a reușit victorii împotriva mai multor jucătoare cu prezențe în turneele de mare șlem, printre care Fiona Ferro, Nadia Podoroska sau Panna Udvardy.

Anca Todoni a trecut de Podoroska din Argentina, scor 2-6, 6-4, 7-5. A reușit să revină de la 0-1 la seturi.

În urma celui mai important succes semnat până acum în carieră, Anca Todoni și-a asigurat un salt notabil, de 43 de locuri în clasamentul WTA. Astfel, de pe poziția 179, Todoni va urca până pe locul 136.

În semifinale, Anca Todoni a învins-o pe principala favorită, argentinianca Nadia Podoroska

Anca Todoni (179 WTA) a reușit să întoarcă partida după ce a cedat primul set.

Ea și-a asigurat victoria după două ore și 29 de minute: Nadia Podoroska - Anca Todoni 6-2, 4-6, 5-7.

Podoroska (59 WTA) a dominat primul set, în care a condus cu 3-0. În actul secund a avut 3-1, dar Todoni a întors scorul şi a făcut 4-3, încheind cu un break (6-4).

Todoni îi are ca modele pe Elena Rybakina și Jannik Sinner. Sportiva a povestit cum a decis să practice acest sport:

„Când eram mai micuță, eram un copil bolnăvicios, răceam foarte des, părinții mei erau disperați, ajungeam des pe la spitale, până când unul dintre doctori le-a recomandat să mă ducă la un sport în aer liber. Și pentru că tatăl meu jucase vreo 7 sau 8 ani tenis, a zis că ar fi un sport chiar foarte bun pentru sănătate în primul rând. Apoi, încet-încet, antrenorul Paul Tetileanu, cu care am stat 10 ani, a văzut că am potențial, că pot să fac o meserie din tenis”, a spus aceasta la GSP.