Farul - Sepsi, 2-1. Echipa lui Hagi a câștigat după ce a jucat marte parte din meci cu un om mai puțin sursa: Facebook

Farul Constanța a avut de tras serios pentru victoria obținută, duminică, pe teren propriu, în fața celor de la Sepsi Sfântu Gheorghe, scor 2-1, în etapa a 10-a a campionatului intern. Dobrogenii au deschis scorul prin Denis Alibec, după ce atacantul a transformat o lovitură de la 11 metri. Apoi, gazdele au rămas cu un om mai puțin pe teren, pentru că Mihai Bălașa a fost eliminat în minutul 30.

Farul Constanța, victorie pe teren propriu, cu Sepsi, în condiții foarte dificile

În repriza a doua, același Denis Alibec a mai transformat un penalty, în minutul 51. Oaspeții nu au putut fructifica avantajul numeric. La acest capitol cele două echipe au devenit egale, în minutul 76, după ce Omar El Sawy a fost eliminat. Sepsi a avut o bară, în minutul 90, după acțiunea lui Sherif Kallaku și au marcat în minutul 90+2, datorită lui Marius Coman.

Gheorghe Hagi

Gheorghe Hagi. Sursa foto: Facebook

FC Farul Constanţa - ACS Sepsi OSK Sfântu Gheorghe 2-1 (1-0), Academia Hagi - Stadion Central - Ovidiu, 16:00) Au marcat: Denis Alibec (12 - penalty, 51 - penalty), respectiv Marius Coman (90+2). Cartonaşe roşii: Mihai Bălaşa (Farul, 30), Omar El Sawy (Sepsi OSK, 76). Arbitru: Szabolcs Kovacs (Carei); arbitri asistenţi: Alexandru Vodă (Alba Iulia), Ioan Alexandru Corb (Satu Mare); al patrulea oficial: Sorin Vădana (Cluj-Napoca) Arbitru video: Sebastian Colţescu (Bucureşti); arbitru asistent video: Bogdan Dumitrache (Bucureşti) Observatori: Liviu Ciubotariu (Galaţi) - CCA, Romulus Chihaia (Bucureşti) - LPF.

Alibe, față în față cu Budescu, în meciul cu Buzăul

Eroul constănțenilor, Denis Alibec, a vorbit despre întâlnirea cu Constantin Budescu, unul din bunii săi prieteni. Cei doi au fost coechipieri la Astra Giurgiu și FCSB. În runda a 11-a, Farul va întâlni Gloria Buzău.

„Să sperăm că Budescu nu va da totul pe teren, că o lasă puțin mai moale. E un jucător extraordinar, sperăm să nu facă un meci bun. (n.r.-Îi transmiți un mesaj?) Să stea la Ploiești”, a afirmat vârful echipei pregătite de Gică Hagi, conform Digi Spor.