România TV și-a spulberat concurența. Câți români s-au uitat la meciul FCSB – Lask Linz

România TV și-a spulberat concurența. Câți români s-au uitat la meciul FCSB – Lask Linz FCSB - LASK în Europa League. Sursa foto: Facebook

România TV și-a spulberat concurența în timpul meciului FCSB – Lask Linz. Meciul difuzat joi a fost lider absolut de audienţă în intervalul orar 21:30-23:30.

România TV a reușit să se impună ca lider în clasamentele de audiență, obținând prima poziție în topul național. Cu o cotă de piață de 17,8%, postul de știri a surclasat semnificativ televiziunile generaliste, consolidându-și statutul de preferat al publicului din întreaga țară.

COTĂ DE PIAȚĂ MECI INTERVAL 21:30-23:30, NAȚIONAL

ROMÂNIA TV – 17,8 % 2. PRO TV – 11,5 % 3. KANAL D – 11,5 % 4. ANTENA 1 – 10,2 % 5. HAPPY CHANNEL – 4,4%

FCSB s-a calificat în Europa League

În meciul difuzat de România TV, FCSB a obținut ovictorie importantă joi seara, în confruntarea de pe teren propriu cu LASK Linz, înregistrând un succes strâns cu 1-0. Dominând începutul întâlnirii de pe stadionul Steaua, bucureștenii au avut mai multe oportunități, printre care o lovitură de cap a lui Ziereis în minutul 10, dar și un șut al lui Adil Taoui în minutul 15. Răspunsul gazdelor a venit printr-o șansă irosită de David Miculescu în minutul 43, iar Florin Tănase a fost de asemenea blocat de goalkeeperul advers înainte de pauză.

În a doua repriză, FCSB a continuat să domine jocul, dar fără succes până în minutul 90+2, când Darius Olaru a reușit să înscrie dintr-un unghi dificil, aducând astfel golul calificării în grupele Ligii Europa. Această victorie marchează o revenire a echipei în competiția europeană, după o absență de șase ani de la ultima prezență în fazele de grup.

România TV lider de audiență pe segmentul celor mai urmărite televiziuni de știri

Sursa foto: Arhiva EvZ