Debut excelent pentru Dennis Man în Serie A. Gol crucial în remiza cu Fiorentina Parma. Sursa foto: Instagram/ seria

Italia. Fotbalistul român Dennis Man a înscris golul care a adus echipei nou-promovate Parma un egal, scor 1-1, în partida de sâmbătă împotriva Fiorentinei.

Meciul s-a disputat pe teren propriu, în prima rundă a noului sezon din Serie A. Man a marcat primul gol al meciului în minutul 22, însă Fiorentina a restabilit egalitatea după pauză prin reușita lui Biraghi în minutul 75.

Dennis Man marchează împotriva Fiorentinei, în debutul sezonului din Serie A

Man și Valentin Mihăilă au evoluat amândoi timp de 65 de minute pentru Parma.

Campioana Inter Milano a ratat victoria în deplasare la Genoa, terminând meciul cu un rezultat de 2-2, după ce gazdele au egalat în ultimele momente prin Messias (90+5). Vogliacco (20) a deschis scorul pentru Genoa, iar pentru Inter au marcat Marcus Thuram (30, 82).

Parma a promovat în Serie A

Parma. Sursa foto: Parma Calcio 1913/ Instagram

AC Milan a reușit să evite înfrângerea pe teren propriu, terminând meciul cu Torino cu scorul de 2-2. Alvaro Morata a marcat în minutul 89, iar Okafor a egalat în ultima secundă a meciului.

Torino a condus cu 2-0, datorită autogolului lui Malick Thiaw și reușitei lui Duvan Zapata.

Partidele care se vor disputa duminică și luni

Empoli a încheiat meciul cu Monza cu un rezultat de 0-0.

Duminică sunt planificate meciurile Bologna - Udinese, Hellas Verona - Napoli, Lazio Roma - Venezia și Cagliari - AS Roma, iar luni vor avea loc partidele Lecce - Atalanta Bergamo și Juventus Torino – Como, potrivit Agerpres.

Dennis Man, prestație remarcabilă

În timp ce Valentin Mihăilă a irosit două ocazii importante la începutul meciului, Dennis Man a avut o prestație remarcabilă.

Valentin Mihaila

Valentin Mihăilă. Sursa foto: facebook.com/NationalaRomanieiOfficial

După ce a marcat, Man a încercat în minutul 50 să centreze din nou de la marginea careului, însă fundașii adverși au reușit să se apere.

În minutul 65, Almqvist și Camara i-au înlocuit pe cei doi români.

Echipele de start

Parma (4-2-3-1): Suzuki - Coulibaly, Osorio, Circati, Valeri - Estevez, Bernabe - Man, Sohm, Partipilo - Mihăilă.

Fiorentina (3-4-2-1): Terracciano - Martinez Quarta, Pongracic, Biraghi - Dodo, Mandragora, Amrabat, Parisi - Colpani, Sottil - Moise Kean.