Euro 2024. Autogolul Italiei trimite Spania în optimile de finală

Euro 2024. Autogolul Italiei trimite Spania în optimile de finală Spania vs. Italia. Sursa foto: UEFA Euro 2024/ Facebook

Spania a obținut o victorie joi seara la Gelsenkirchen, în meciul din grupa B a turneului final Euro 2024, învingând echipa națională a Italiei, deținătoarea trofeului, cu scorul de 1-0. Partida a fost decisă de un autogol al lui Calafiori.

Astfel, Spania s-a calificat în optimile de finală.

Euro 2024. Spania învinge Italia cu 1-0 datorită autogolului lui Calafiori

La Gelsenkirchen, Spania a avut prima ocazie în minutul doi, când Donnarumma a respins lovitura de cap a lui Pedri. Spaniolii au dominat jocul, iar în minutul 10, Nico Williams a șutat peste poartă.

În minutul 23, Donnarumma a intervenit din nou, parând șutul lui Fabian Ruiz.

Ibericii au controlat prima repriză de la Euro 2024, însă la pauză tabela a rămas nemodificată. Spaniolii au deschis scorul în minutul 50, când Ricardo Calafiori a marcat un autogol.

În minutul 70, Spania a avut o altă mare șansă de a înscrie, dar Nico Williams a lovit bara cu un șut spectaculos.

Italia nu a reușit nici măcar să amenințe poarta apărată de Unai Simon, iar Donnarumma a salvat de două ori în fața lui Ayoze Perez în prelungiri.

Spania vs. Italia, Euro 2024

Spania vs. Italia. Sursa foto: UEFA Euro 2024/ Facebook

Partida s-a încheiat cu victoria Spaniei, care va juca ultimul meci din grupă împotriva Albaniei fără Rodri, suspendat după ce a primit două cartonașe galbene.

Spaniolii, primii din clasamentul grupei B

În grupa B, Spania ocupă primul loc cu șase puncte, fiind urmată de Italia cu trei puncte, iar Albania și Croația au câte un punct fiecare.

Euro 2024. Spania: Unai Simon – Dani Carvajal, Le Normand, Laporte, Cucurella – Pedri (Alex Baena 71), Rodri, Fabian Ruiz (Merino 90+4) – Yamal (Ferran Torres 71), Alvaro Morata (Oyarzabal 78), Nico Williams (Ayoze Perez 76). SELECŢIONER: Luis de la Fuente.

Italia: Donnarrumma - Di Lorenzo, Bastoni, Calafiori, Dimarco - Barella, Jorginho (Cristante 46) – Fratessi (Cambiaso 46), L. Pellegrini (Raspadori 82), Chiesa (Zaccagni 64) – Scamacca (Retegui 64). SELECŢIONER: Luciano Spalletti.

Italia, Euro 2024

Italia, Euro 2024. Sursa foto: UEFA Euro 2024/ Facebook

Cartonaşe galbene: Rodri 45+1, Le Normand 69, Dani Carvajal 90+5 / Donnarumma 15, Cristante 46

Arbitri: Slavko Vincic – Tomaz Klancnik, Andraz Kovacic (toţi din Slovenia) – Clement Turpin, potrivit News.ro.