Euro 2024. Germania-Ungaria, 2-0. Încă un gol anulat de VAR

Euro 2024. Germania-Ungaria, 2-0. Încă un gol anulat de VAR Sursa foto: UEFA Euro 2024/ Facebook

Primul gol al partidei a fost înscris de Germania în minutul 21, când Ilkay Gundogan l-a deposedat pe Gulacsi, iar mingea a ajuns la Jamal Musiala, care a înscris.

În prelungirile primei reprize, Ungaria a avut un gol, după ce Orban l-a învins pe Manuel Neuer, însă golul a fost ulterior anulat de VAR.

Al doilea gol al Germaniei a fost înscris de Ilkay Gundogan, din careu, în minutul 67.

Echipele de start:

Germania: 1. Manuel Neuer - 6. Joshua Kimmich, 2. Antonio Rudiger, 4. Jonathan Tah, 18. Maximilian Mittelstaedt - 23. Robert Andrich, 8. Toni Kroos - 10. Jamal Musiala, 21. Ilkay Gundogan (căpitan), 17. Florian Wirtz - 7. Kai Havertz. Selecţioner: Julian Nagelsmann.

Rezerve: 12. Oliver Baumann, 22. Marc-Andre ter Stegen - 3. David Raum, 15. Nico Schlotterbeck, 16. Waldemar Anton, 20. Benjamin Henrichs, 24. Robin Koch, 5. Pascal Gross, 11. Chris Fuhrich, 25. Emre Can, 9. Niclas Fullkrug, 13. Thomas Muller, 14. Maximilian Beier, 19. Leroy Sane, 26. Deniz Undav.

Ungaria: 1. Peter Gulacsi - 5. Attila Fiola, 6. Willi Orban, 24. Marton Dardai - 14. Bendeguz Bolla, 8. Adam Nagy, 13. Andras Schaefer, 11. Milos Kerkez - 20. Roland Sallai, 10. Dominik Szoboszlai (căpitan) - 19. Barnabas Varga. Selecţioner: Marco Rossi.

Rezerve: 12. Denes Dibusz, 22. Peter Szappanos - 2. Adam Lang, 3. Botond Balogh, 4. Attila Szalai, 7. Loic Nego, 15. Laszlo Kleinheisler, 18. Zsolt Nagy, 21. Endre Botka, 16. Daniel Gazdag, 17. Callum Styles, 26. Mihaly Kata, 9. Martin Adam, 23. Kevin Csoboth, 25. Krisztofer Horvath.

Germania, parcurs bun la Euro 2024

Naționala din Germania a început bine Campionatul European, prin victoria cu Scoția, cu scorul de 5-1. Ungaria, în schimb, a pierdut primul meci cu scorul de 1-3 cu Elveției, în primul meci de la Euro 2024.

Ultimele întâlniri dintre Germania și Ungaria au avut loc în UEFA Nations League, când Ungaria a obținut o victorie cu 1-0 și o remiză, 1-1. Cele două formații s-au întâlnit și la Euro 2020, când au remizat cu scorul de 2-2.