Săpunaru, de vis pe „Teatrul Viselor”

Românul Cristian Săpunaru a reuşit o partidă excelentă pentru FC Porto marţi seară, în sfertul de finală al Ligii Campionilor, în egalul smuls de „dragoni” la Manchester United, scor 2-2.

Fostul rapidist a jucat tot meciul şi a fost lăudat de presa lusitană. „Săpunaru a fost mult mai sigur decât de obicei”, a remarcat cotidianul lusitan „Correio da Manha”. În returul de săptămâna viitoare, Manches ter are o singură opţiune reală: victoria.

Până în prezent, nicio echipă din Anglia nu a reuşit să câştige pe terenul „dragonilor” în cupele europene. În celălalt „sfert” de marţi, Arsenal a obţinut tot o remiză pe terenul spaniolilor de la Villarreal, scor 1-1. Emmanuel Adebayor, atacantul „tunarilor”, a marcat în minutul 66 golul serii în Liga Campionilor, cu o execuţie demnă de fotbalul pe plajă.