Naționala de tineret a României, REMIZĂ SPECTACULOASĂ cu Belgia. „Tricolorii” au fost conduși cu 1-3 în minutul 90

Naționala de tineret a României a încheiat la egalitate, scor 3-3, partida amicală disputată, joi, la Cluj, împotriva reprezentativei Belgiei.

România și Belgia au remizat, scor 3-3, într-o confruntare amicală ce s-a disputat, joi, pe arena „Dr. Constantin Rădulescu”: Oaspeții au înscris prin Cools (35), „tricolorii” au egalat până la pauză, după ce Drăguș a transformat un penalty, în minutul 45+1. În a doua repriză, belgienii au punctat prin Leya (56) și Mbenza (58), dar elevii lui Mirel Rădoi au revenit în final, grație reușitelor lui Olaru (90) și Ciobanu (90+1).

„Totul arată foarte bine. Ultima impresie contează. Felicitări jucătorilor. Știam că va fi o echipă foarte bună. Am avut jucători care au debutat, am schimbat și sistemul. Au fost foarte multe necunsocute. Automatismele noastre au avut de suferit. Dacă vorbim de greșeli, au fost unele individuale. La nivel de principiu a fost respectat totul. Sunt sigur că datele problemei ar fi altele la turneul final, dacă ne-am întâlni cu ei. Nouă ne-au lipsit 9 jucători importanți, așa cum le-a lipsit și lor. Dragomir, Drăguș sau Darius Olaru, debutanții, s-au descurcat excelent. Au avut intensitate, s-au ridicat la nivelul adversarilor. Belgia e foarte pragmatică”, a spus selecționerul Mirel Rădoi la Pro X.