JO 2012: Sandra Izbaşa a cucerit a 300-a medalie olimpică pentru România

Gimnasta în vârstă de 22 de ani a intrat ultima în concursul de sărituri, dar a fost singura care n-a greşit nicio aterizare, cucerind aurul

Imnul României a răsunat ieri din nou la Jocurile Olimpice de la Londra. Medalia de aur câştigată de gimnasta Sandra Izbaşa este una specială pentru că are şi o valoare jubiliară: este cea de-a 300-a cucerită de sportivii români în istoria participărilor la Jocurile Olimpice! Momentul magic a fost atins, ce coincidenţă, tocmai de o reprezentantă a sportului care ne-a adus cele mai multe satisfacţii şi medalii olimpice, gimnastica. În finala de ieri de la sărituri, Sandra Izbaşa (22 de ani) a luat cea mai strălucitoare medalie, cu un punctaj de 15,191, depăşind-o pe McKayla Maroney (Statele Unite ale Americii), care a fost notată doar cu 15,083. Rezultatul a fost o supriză chiar şi pentru Sandra, care, după ce a aflat nota, a combinat zâmbetul cu lacrimile! Succesul i-a fost recunoscut şi de Bela Karoly, mentorul americancelor, care a aplaudat în tribună succesul româncei. O accidentare a ţinut-o un an pe bară Sandra a intrat ultima în concurs şi a avut două sărituri "curate", spre bucuria fanilor români şi a celorlaţi " fluturaşi " din lot care au încurjat-o amestecaţi în tribună printre spectatori din sala de la North Greenwich, mulţi dintre ei soldaţi. "Nu mă aşteptam să iau medalia de aur, ci doar să fiu pe podium. Înseamnă extrem de mult pentru mine. La sărituri este un război al nervilor. Fiind ultima la aparat, a trebuit să-mi ţin nervii în frâu, să rămân calmă. Cine e pregătită, face surpriza, aşa e la sărituri", a declarat, la cald, Sandra, care nu a privit cum adversarele de dinaintea ei au ratat rând pe rând cel puţin câte o aterizare. Octavian Bellu era şi el foarte bucuros şi a propus să privim cu optimism înainte, după ce de atâtea ori a tras semnale de alarmă în privinţa subţirimii ariei de selecţie. Antrenorul căruia îi place să se lamenteze că nu are soluţii, dar care scoate mereu câte ceva din joben la fiecare mare competiţie, a spus: "A ieşit bine, este a doua medalie de aur pentru Sandra, după cea de la Beijing, de la sol. A fost un concurs greu. Emoţiile le marchează pe sportive. Diferenţa de locul 2 este mică şi a fost făcută de o aterizare, deşi exerciţiul americancei a avut notă de plecare mai mare. Sandra şi-a văzut visul cu ochii. A trebuit s-o conving să facă sărituri", a mai zis omul care deţine recordul de medalii pentru România. Bellu, cu medalia de gât Bellu a povestit pentru EVZ că Sandra a avut de luat o decizie grea: dacă să participe sau nu la Olimpiada de la Londra: "A avut o accidentare gravă la tendon acum doi ani, iar timp de un an a stat pe bară. Acesta a fost motivul pentru care, anul trecut, n-a mers la Mondialele de la Tokyo. Nu ştia dacă să mai concureze sau nu. A decis să meargă mai departe, dar nu i-a fost uşor. A trebuit să-şi învingă frica, emoţiile... A fost numai decizia ei. Putea spune stop în orice moment. Nu e rezultatul unui sistem, ci unul individual". La final, Izbaşa i-a pus medalia de gât lui Octavian Bellu. "E prima oară când o gimnastă face un astfel de gest pentru mine", a mărturisit şeful lotului feminin. Tehnicianul a luat repede medalia şi i-a înapoiat-o sportivei, motivând: "Totuşi, tu ai sărit, nu eu!". Sandra Izbaşa a repetat performanţa de la Beijing, două medalii, bronz cu echipa şi aur la sol, iar la Londra mai are de concurat în finala de la sol, în vreme ce Cătălina Ponor mai are finala la bârnă. Până acum, gimnastica feminină are la Londra un bronz pe echipe şi medalia de ieri a Sandrei Izbaşa. "Nu mă aşteptam să iau medalia de aur, ci să fi u pe podium. La sărituri este un război al nevilor." SANDRA IZBAŞA, gimnastă

Prima medalie, un bronz "fals" la rugby România a ajuns ieri la un prag istoric: 300 de medalii câştigate în istoria participărilor la Jocurile Olimpice de vară şi la cele de iarnă. Prima dintre ele a fost cucerită de echipa naţională de rugby, care a luat bronzul la Olimpiada din 1924, de la Paris. E drept că, atunci, la turneul olimpic de rugby au participat doar trei echipe, iar România a pierdut categoric ambele meciuri, atât cu Franţa, cât şi cu SUA! Recordul de medalii câştigate de delegaţia României la o ediţie a Jocurilor Olimpice a avut loc în 1984, la Los Angeles: 53 de medalii, dintre care 20 de aur, 16 de argint şi 17 de bronz. Sportul care a contribuit cel mai mult la "zestrea" României este gimnastica: 71 de medalii (25 de aur, 20 de argint şi 26 de bronz). Urmează canotajul, cu 37 de medalii (19 de aur, 10 de argint şi 8 de bronz), iar treapta a treia a podiumului este ocupată de atletism, cu 35 de medalii (11 de aur, 14 de argint şi 10 de bronz). La Jocurile Olimpice de iarnă, România nu are în palmares decât o singură medalie, de bronz, adjudecată în 1968, la Grenoble, de către echipajul de bob format din Ion Panţuru şi Nicolae Neagoe.