Aur pentru Ancuța Bobocel

Atleta română Ancuța Bobocel a devenit campioană mondială universitară de cross la sfârșitul săptămânii trecute, la Lodz (Polonia).

Sportiva în vârstă de 24 de ani a câștigat proba individuală din cadrul ediției a 18-a a Campionatelor Mondiale Universitare de cross-country cu timpul de 15 minute și 48 de secunde, conducând cursa de la bun început, scrie site-ul oficial al competiției.

Tot în proba individuală, Roxana Bîrca a cucerit medalia de bronz (15 minute și 56 de secunde). Locul doi a fost ocupat de portugheza Carla Salome Rocha (15 minute și 54 de secunde).

În proba feminină pe echipe, România a câștigat medalia de argint. Reprezentativa tricoloră, formată din Ancuța Bobocel, Roxana Bîrca, Liliana Danci și Cristiana Frumuz, a fost devansată de Japonia.   România nu mai câștigase nicio medalie la Mondialele Universitare de cross din 2002, când Denisa Cotescu a câștigat proba individuală, iar echipa feminină a cucerit medalia de bronz.