Simona Halep a aflat peste ce adversar va da la primul turneu din 2015

Românca Simona Halep va lua startul, săptămâna viitoare, la turneul de la Shenzhen (China), iar la debut o va înfrunta pe nemțoaica Annika Beck.

Simona Halep va avea parte de un adversar ce-i poate crea probleme, în turul I al turneului de la Shenzen, dotat cu premii în valoare de 500.000 de dolari. Nemțoaica Annika Beck (20 de ani) a încheiat anul pe poziția a 53-a WTA și a mai jucat cu sportiva „tricoloră” de trei ori. Simona Halep a câștigat de două ori, iar la ultima confruntare, desfășurată în Olanda, la Hertogenbosch, a pierdut, pentru că a abandonat în setul al doilea. Dacă o va elimina pe tenismena din Germania, constănțeanca va da piept cu învingătoarea din meciul Anna Lena Friedsam (Germania, locul 85 WTA) şi Natalia Vikhlyantseva (Rusia, locul 588 WTA).