Victorie ISTORICĂ a Simonei Halep la unul dintre CELE MAI MARI TURNEE din lume. Câți BANI a primit românca după meci

Românca Simona Halep, a cincea favorită a turneului de la Wimbledon, a treia competiție ca importanță a anului, s-a impus în fața Annei Karolina Schiedlova din Slovacia.

Potrivit Agerpres, sportiva româncă în vârstă de 24 de ani s-a impus într-o oră și 5 minute de meci în fața adversarei de 21 de ani din Slovacia, care ocupă locul 40 în clasamentul WTA.

Simona a dominat jocul și a codus cu 4-1 în primul set, apoi jucătoarea din Slovacia a revenit și a restabilit egalitatea (4-4). După ce a reușit un nou break, românca a încheiat primul set în 42 de minute, după a patra minge de set.

În al doilea set, Simona a dominat clar jocul. Românca a câștigat cu 6-1 în doar 23 de minute.

Astfel, Simona Halep și-a asigurat un cec de 50.000 de lire sterline și 70 de puncte WTA.

Sportiva româncă o va întâlni în etapa următoare pe Anastasija Sevastova (Letonia), în vârstă de 26 de ani, locul 66 WTA. Apoi, Simona Halep va juca împotriva italiencei Francesca Schiavone (36 de ani, locul 111 WTA).