Cătălina Ponor, aur la vârsta a treia a gimnasticii

Revenită în gimnastică, după retragerea din 2012, Cătălina Ponor și-a trecut în palmares, în weekend, un rezultat notabil la vârsta de 28 de ani.

Sportiva „tricoloră” a câștigat o medalie de aur, în cadrul Cupei Mondiale ce s-a desfășurat la Doha (Qatar).

Prima și în sesiunea de calificări

Românca a urcat pe prima treaptă a podiumului la finalul concursului de bârnă, după ce terminase pe prima poziție și în sesiunea de calificări.

Diana Bulimar, argint la sol

Ponor a obținut un total de 14.650 de puncte și a fost urmată de de Thauany Lee de Araujo (Brazilia / 14.150) şi Filipa Martins (13.900 / Portugalia). Diana Bulimar, o altă componentă a lotului național, a reușit să pună mâna pe medalia de argint, în finala de la sol, fiind notată cu 14.125 de puncte.

Altfel, Dora Vulcan s-a clasat pe locul al 7-lea în finala aceleiași probe.

Aurul i-a revenit elvețiencei Giulia Steingruber (14.700), iar pe ultima treaptă a podiumului a urcat unguroaica Zsofia Kovac (13.925).