LIGA CAMPIONILOR. Rezultat șocant pe „Santiago Bernabeu”. Real Madrid a fost umilită și eliminată de Ajax Amsterdm

Ajax Amsterdam s-a calificat în sferturile de finală ale Ligii Campionilor, după ce a zdrobit-o, marți, pe Real Madrid, scor 4-1.

Ajax Amsterdam a reușit o victorie istorică, în „optimile” Ligii Campionilor, pe terenul deținătoarei ultimelor 3 trofee, Real Madrid. „Lăncierii” s-au impus cu 4-1 și s-au calificat în sferturile de finală, după ce în tur pierduseră cu 1-2. Ajax a condus cu 3-0, goluri marcate de Hakim Ziyech (14), David Neres (18) și Dusan Tadici (62). Gazdele au punctat datorită lui Marco Sensio (70), iar olandezii au stabilit scorul final prin Lasse Schine (72). Nacho, jucătorul Realului a fost eliminat în minutul 90+3.

Tot marți, Tottenham s-a impus la Borussia Dortmund, scor 1-0, gol marcat de Harry Kane. În tur, londonezii învinseseră cu 3-0.