„Miki” Buzărnescu, ELIMINATĂ de la Hobart după un meci dramatic

Mihaela Buzărnescu (locul 25 WTA) a fost învinsă în runda inaugurală a turneului de la Hobart (Australia), la capătul unui joc de două ore și 37 de minute.

Tenismena „tricoloră” a cedat în primul tur în fața elvețiencei Belinda Bencici, 21 de ani, 55 WTA, scor 6-4, 3-6, 5-7. „Miki” putea da lovitura în „decisiv”. A fost condusă cu 4-5 și 15-40, a reușit să egaleze, dar a pierdut în cele din urmă cu 5-7.

Buzărnescu, favorită 2 la Hobart, a bifat, așadar, a cincea înfrângere consecutivă de la revenirea sa în circuitul WTA.

În schimb, Buzărnescu s-a calificat în sferturile de finală ale probei de dublu la Hobart, unde, alături de Irina Begu, va înfrunta o pereche alcătuită din tinerele Anastasia Potapova (Rusia) şi Daiana Iastremska (Ucraina).