Simona Halep: „Sunt om, nu robot!”

Tenismena română a ratat șansa de a trece de turul al treilea la US Open, după ce a pierdut confruntarea în fața croatei Mirjana Lucici-Baroni, scor 6-7 (6), 2-6.

Într-o oră și 34 de minute, Simona Halep, a doua jucătoare a lumii, a pierdut prematur, vineri noapte, partida contra jucătoarei venite din calificări și ocupanta poziției  121 WTA, Mirjana Lucici-Baroni, în două rânduri, scor 6-7 (6), 2-6, în turul al treilea al ultimului turneu de Mare Șlem  al anului, US Open.

„Nu a fost cea mai bună zi a mea”

Învinsă de presiune, de emoții, dar și de jocul agresiv al adversarei sale din Croația, constănțeanca riscă să piardă poziția secundă a clasamentului WTA.  Halep ar putea cădea până pe locul 5, depinzând și de rezultatele a trei adversare. Aflată între locurile 2 și 5, Simona poate fi depășită de Petra Kvitova, în cazul în care atinge faza sferturilor de finală, de Maria Șarapova, dacă va ajunge în ultimul act, sau de Eugenie Bouchard, dacă va câștiga turneul. La finalul meciului, în care  sportiva noastră a făcut 23 de greșeli neforțate, Simona a recunoscut că jucătoarea croată în vârstă de 32 de ani a avut o evoluție mult mai bună.

„Nu știu cine s-a așteptat și nu s-a așteptat, poate mulți oameni s-au așteptat să câștig acest turneu, dar nu sunt robot, sunt un om normal. Multe jucătoare pot să mă bată, pentru că şi ele muncesc zilnic, aşa că nu mi-am pierdut încrederea în mine, am avut rezultate bune anul acesta, am încredere să merg mai departe şi totuşi să nu uit că sunt numărul doi mondial şi că am ajuns aici prin muncă. Nu a fost cea mai bună zi a mea și nu m-am simțit bine. Pur și simplu ea a jucat mai bine decât mine”, a declarat tenismena română, care a înregistrat cea mai rapidă eliminare la un turneu de Mare Șlem, în acest an. Altfel, Simona Halep va beneficia acum de o perioadă de pauză, după care va evolua la turneul de Wuhan, din China, pe data de 21 septembrie.

Simona Halep a ieșit din cadrul turneului US Open, după ce a fost învinsă în turul al treilea foto: libertatea