Serena nu crede în „lacrimile” Simonei

Ploaia continuă să le dea mari bătăi de cap organizatorilor de la Roland Garros. Din același motiv, Halep și Radwanska s-au plâns după eliminarea din „optimi”, însă din cauza acestui lucru au fost taxate de cea mai bună jucătoare a lumii

Faptul că partidele de la Roland Garros au fost deseori amânate în aceste zile nu a împiedicat-o pe Serena Williams (locul 1 mondial) să acceadă în „sferturile” de la Paris. Americanca a rezolvat, ieri, în doar 62 de minute, calificarea, după victoria cu ucraineanca Elina Svitolina, scor 6-1, 6-1.

„Nu mă deranjează ploaia”

Însă, vremea nefavorabilă le-a supărat pe Simona Halep (6 WTA - foto mic) și Agnieszka Radwanska (2 WTA). Românca și poloneza au fost eliminate, în „optimile” de la French Open, iar la finalul partidelor, fiecare dintre cele două jucătoare s-a plâns de starea terenului și de faptul că mingile erau îmbibate cu apă.

După afirmațiile făcute de Halep și Radwanska, referitoare la ploaia care a căzut în timpul propriilor meciuri, Serena Williams le-a dat peste nas și a spus că nu este deranjată de starea vremii de la Paris. „M-am antrenat în sală, după care am dormit și am așteptat să văd ce decizii se iau. Nu am nicio problemă cu ploaia. Nu mă deranjează. Din momentul în care intru pe teren nu văd decât oportunitatea de a trece mai departe”, a declarat deținătoarea titlului de la Roland Garros.

În „sferturi”, Serena Williams a jucat cu elveţianca Timea Bacsinszky (a opta favorită), care a trecut de sora sa, Venus Williams (cap de serie numărul 9), cu 6-2, 6-4.