RUGBY. Anglia - Australia, 13-33. Înfrângerea le elimină pe gazde de la Cupa Mondială

Naționala de rugby a Angliei și-a anulat orice șansă de calificare în sferturile de finală la Cupa Mondială, după eșecul cu Australia, scor 13-33.

Anglia nu mai are nicio speranță că se poate califica în „sferturile” Cupei Mondiale. Gazdele competiției și-au jucat, sâmbătă, utlima carte, în partida cu Australia, pe care au pierdut-o cu scorul de 13-33 (3-17). Pentru australieni, Bernard Foley a marcat două eseuri (20, 35), a reușit trei transformări (22, 36, 81) și patru lovituri de pedeapsă (8, 50, 72, 76), iar o altă încercare a fost realizată de Matt Giteau (80). Pentru englezi, Anthony Watson a reușit un eseu (56), transformat de Owen Farrell (57), cel care și-a trecut în cont și două lovituri de pedeapsă (13, 65).

Astfel, Anglia a devenit prima țară care găzduiește un turneu final de rugby și nu se califică în „sferturi”. În această fază, din Grupa A, vor evolua Australia și Țara Galilor. În primul joc, Anglia a trecut de Fiji, scor 35-11, iar în cel de-al doilea a pierdut cu Țara Galilor, scor 25-28.