LIGA I. FC Braşov - Steaua, 2-3. Raul Rusescu reaprinde speranţe la titlu pentru "militari"

Steaua a câştigat în această seară partida din deplasare cu FC Braşov, scor 3-2, şi trece pe prima poziţie a clasamentului.

"Roş-albaştrii" s-au văzut conduşi după doar nouă minute de la fluierul de start. Gazdele au intrat în avantaj datorită autogolului lui Toşca, dar campioana României a reuşit să restabilească egalitatea pe tabelă prin execuţia de 30 de metri a  lui Cristi Tănase (16). "Stegarii" au preluat, din nou, conducerea, în minutul 29, atunci când Ţîru a trecut fără probleme de gafeurul Toşca şi a înscris  în poarta lui Cojocaru.

În actul secund, Costel Gâlcă a fost inspirat, înlocuindu-l pe Ţucudean cu Rusescu, în minutul 52. Cel din urmă avea să devin eroul Stelei sub Tâmpa. Şansele la titlul pentru "militari" au fost readuse de Rusescu, graţie "dublei" sale din minutele  69 şi 77.

FC Braşov: Mutu - Goian (Zlomisici '79), Novakovici, Leko, Novak - Aganovici, Jurici, Bencum - C. Ganea (Pietriş '84), Constantinescu, Ţîră (L. Ganea '71). Antrenor: Adrian Szabo.

Steaua: Cojocaru - Râpă, Varela, Toşca, Guilherme - Prepeliţă, Stanciu - Chipciu, Iancu (Breeveld '52), Tănase (Enceanu '74) - Ţucudean (Rusescu '52). Antrenor: Constantin Gâlcă.