LIGA CAMPIONILOR. Chelsea - PSG, 2-0 și Borussia - Real Madrid, 2-0. Demba Ba îi duce pe londonezi în semifinale!

Seară plină de emoții în Liga Campionilor

Chelsea și Real Madrid sunt primele două echipe care s-au calificat în semifinalele Ligii Campionilor. Aseară, londonezii au învins pe teren propriu pe francezii de la PSG, scor 2-0, după ce în tur, elevii lui Jose Mourinho pierduseră cu scorul de 1-3. Schurrle a deschis scorul în minutul 32, dar gazdele nu au mai punctat până spre final, iar parizienii păreau că vor rezista și vor juca cea de-a doua semifinală din istorie. Totuși, cu trei minute înaintea finalului, Demba Ba a înscris golul izbăvitor pentru Chelsea și a aruncat în aer „Stamford Bridge”.

La Dortmund, Borussia părea să nu mai aibă nicio șansă de calificare după înfrângerea suferită la Madrid, în irmă cu o săptămână, scor 0-3. Spaniolii au ratat un penalty, prin Di Maria, în minutul 17, iar „galben-negrii” au renăscut și au punctat prin Reus (24 și 37). Până la final nu a mai marcat nimeni, iar Real merge în penultimul act al competiției.