LIGA CAMPIONILOR. Atletico Madrid - Bayer Leverkusen, 1-0, 3-2 după loviturile de departajare. Nemții au fost PENIBILI la penalty-uri și au părăsit competiția

Atletico Madrid s-a calificat, marți, în sferturile de finală ale Ligii Campionilor, după succesul obținut, pe teren propriu, cu Bayer Leverkusen, scor 1-0 (3-2 după penalty-uri).

Atletico Madrid a avut nevoie de executarea loviturilor de departajare pentru a obține calificarea în sferturile de finală ale celei mai importante competiții intercluburi. După ce au pierdut la Leverkusen, scor 0-1, ibericii au remontat, datorită reușitei lui Suarez (27). Până la finalul celor 90 de minute nu s-a mai marcat și s-a intrat în prelungiri, acolo unde ambele formații au irosit șansa de a lovi decisiv. La loviturile de departajare, gazdele s-au impus cu scorul de 3-2. Pentru finalista de anul trecut au înscris Griezmann, Suarez și Torres, au ratat Garcia și Koke. De la oaspeți au punctat Rolfes și Castro, iar Galhanoglu, Toprak și Kiessling au executat lamentabil și au ratat.

În cealaltă partidă a serii, Arsenal Londra a câștigat, în deplasare, la AS Monaco, scor 2-0. Englezii au punctat prin Giroud (36) și Ramsey (79) și au ratat calificarea, pentru că monegascii s-au impus în tur, scor 3-1.

Astăzi, în ultimele două meciuri din „optimi” se întâlnesc FC Barcelona - Manchester City (în tur, 2-1) și Juventus - Borussia Dortmund (1-2), de la ora 21.45.