Juventus, „Bătrâna Doamnă”, este spirt

Piemontezii aproape că și-au asigurat în loc în „sferturile” Ligii Campionilor, după succesul de la Porto

Ultimele două partide din turul „optimilor” Ligii Campionilor s-au disputat, miercuri, între FC Sevilla - Leicester și FC Porto - Juventus. Prima confruntare a fost mult mai echilibrată decât se anticipa și lasă loc oricărui rezultate, pentru retur.

Penalty-ul nespeculat

Andaluzii, în mare formă în Primera Division (locul al 3-lea), s-au impus doar cu 2-1 în fața campioanei Leicester, echipă care în această stagiune trage serios ca să evite o rușine epocală: retrogradarea.

Ibericii au început cu stângul și au ratat o lovitură de la 11 metri în minutul 14, prin Joaquin Correa. Dar, lucrurile au intrat în normal, după ce Pablo Sarabia (25) și același Joaquin Correa (61) au scuturat plasa porții adverse. Însă, în minutul 73, Jamie Vardy a redus din diferență și a lăsat loc posibilității calificării în „sferturi”.

La Porto, Juventus Torino, echipa care domină copios fotbalul italian în ultimii ani, s-a impus cu 2-0. Lusitanii aveau un meci greu contra „Bătrânei Doamne”, iar confruntarea a devenit fără mari speranțe, după ce Alex Telles a văzut cartonașul roșu în minutul 27.

„Alb-negrii” au speculat la maximum avantajul numeric și au punctat prin Marko Pjaca (72) și Dani Alves (74). Astfel, Juve este ca și calificată în sferturile de finală ale Ligii Campionilor.