Irina Begu a ratat calificarea în sferturile de finală ale Australian Open

Irina Camelia Begu a fost învinsă de Eugenie Bouchard (favorita numărul 7 a competiţiei) şi a ratat calificarea în sferturile de finală ale Australian Open.

Begu a cedat în trei seturi, scor 6-1, 5-7, 6-2, într-un meci care a durat două ore şi opt minute. Românca a revenit miraculos de la 1-0 la seturi şi 3-0 în setul 3, aducând meciul până în setul decisiv. Nu a fost însă suficient, iar canadianca şi-a adjudecat setul trei şi calificarea în sferturile de finală ale primului turneu de Mare Şlem al anului.

Dacă s-ar fi calificat în faza următoare, Vegu ar fi întâlnit-o pe Maria Şarapova, a doua favorită a competiţiei.

Pentru Irina Camelia Begu, aceasta rămâne cea mai bună performanţă din cariera ei, la un turneu de Mare Şlem.