FOTBAL EUROPEAN. Minunea Leicester a făcut un nou pas spre titlu în Premier League. Ranieri a plâns de fericire. La Londra, Tottenham i-a umilit pe „diavolii” lui Van Gaal / VIDEO

„Vulpile”, de neoprit în Premier League FOTO: facebook.com/premierleague
Autor: | | 0 Comentarii | 1355 Vizualizari

Leicester City, revelația sezonului în Anglia, a obținut, astăzi, o victorie importantă, după partida disputată în deplasare, cu Sunderland, scor 2-0. Tottenham Hotspur, urmăritoarea „vulpilor”, s-a impus în fața lui Manchester United, scor 3-0, după o pauză de 15 ani.

Grație succesului de astăzi, Leicester s-a apropiat de câștigarea primului titlu de campioană a Angliei. În fața „pisicilor negre”, Leicester a deschis scorul prin uluitorul atacant Vardy, în minutul 66, și tot el a fost cel care a stabilit scorul final al meciului cu Sunderland, în minutul 90+5. Pentru prima dată în istoria clubului, Leicester a bifat cinci meciuri în care nu a primit gol în Premier League.

Tot astăzi, la Londra, Tottenham Hotspur a izbutit să o învingă pe Manchester United cu scorul de 3-0. Astfel, „coțofenele” reușind să se impună în fața „diavolilor” după o pauză de 15 ani!.

În momentul de față, diferența dintre Leicester și Tottenham în Premier League este de 7 puncte, cu cinci etape rămase până la finalul sezonului.

La finalul partidei, Claudio Ranieri, tehnicianul lui Leicester, nu și-a mai putut stăpâni emoțiile.