Victorie dramatică pentru România U21. Tricolorii mici au înscris în minutul 90+8

Răzvan Burleanu vrea mai mulți jucători români pe teren. Sursa Foto: Arhiva EVZ

Selecționata U21 a României s-a impus în fața Finlandei la capătul unui meci absolut dramatic. Matei Ilie a adus victoria în minutul 90+8 după ce finlandezii au evoluat din min. 78 in inferioritate numerică.

Reprezentativa România U21 a disputat în luna octombrie primele meciuri din actuala campanie de calificare pentru Campionatul European de tineret din 2025.

România U21, victorie nesperată în fața Finlandei

Este a doua victorie pentru naționala mică condusă de Daniel Pancu la o distanță de doar câteva zile. Tricolorii mici s-au impus în fața reprezentativei din Armenia prin golurile înscrise de Cătălin Vulturar și Ștefan Baiaram.

Elevii lui Pancu au făcut deplasarea la Sibiu pentru a doua partidă pe teren propriu din această toamnă. Tricolorii mici au obținut o victorie neașteptată în fața reprezentativei din Finlanda după un meci dramatic. Primul și unicul gol al partidei a fost înscris în minutul 90+8 prin reușita lui Matei Ilie.

Juniorii au început meciul în forță și au amenințat poarta adversă încă din minutul 4. Cinci minute mai târziu Octavian Popescu l-a pus la încercare pe golkeperul advers, dar scorul a rămas neschimbat. Două minute mai târziu, jucătorul FCSB-ului are o ocazie uriașă și ratează cu poarta goală.

Până la pauză Tavi Popescu a obținut o lovitură liberă periculoasă, dar nici de această dată mingea nu a intrat în plasă. Louis Munteanu a mai punctat încă odată la capitolul ocazii, însă prima repriză s-a terminat la egalitate 0-0.

Victoria vine în minutul 90+8

Tricolorii nu au menținut același ritm alert și în a doua repriză. Prima ocazie din repriza secundă le-a aparținut nordicilor, după doar patru minute de joc. Finlandezii au avut din nou o mare ocazie, dar Vultur a fost la post și am scăpat cu fața curată. Tricolorii au replicat prin Louis Munteanu însă acesta nu a reușit să modifice tabela.

sursă foto: Facebook

Din minutul 78, Finlanda a evoluat în inferioritate numerică. Ville Koski a fost eliminat pentru cumul de cartonașe galbene. Tricolorii au avut la dispoziție mai bine de 10 minute pentru a puncta, însă sclipirea a venit abia în finalul partidei.

În minutul 90+8, România U21 a punctat prin Matei Ilie, cu un gol uriaș cât trei puncte, asta după ce finlandezii au încercat să țină de rezultat.