Universitatea Craiova, scapă printre degete victoria la Cluj. Egalată în prelungiri de U Sursa foto: Facebook U Craiova

Universitatea Craiova rămâne pe locul al treilea în clasament. După meciul egal pe terenul lui U Cluj. Oltenii au 18 puncte, cu un punct în spatele lui CFR Cluj și patru puncte sub FCSB. U Cluj, pe de altă parte, se menține pe locul 11, cu un total de 11 puncte.

Universitatea Craiova a încheiat la egalitate, 1-1, pe terenul lui U Cluj, la Cluj Arena. Golul echipei oltene a fost marcat de Nicușor Bancu în prima jumătate a jocului, dar gazdele au restabilit echilibrul în minutele de prelungire, prin intermediul lui Dan Nistor. Deși se apropiau de o victorie, Universitatea Craiova a reușit doar să adune un singur punct în deplasare. Ei au avut avantajul golului din minutul 31, dar au fost egalați târziu în meci, ratând astfel șansa de a se apropia la două puncte de FCSB. Mai mult, agresivitatea din meci i-a costat o eliminare.

La zece minute de la startul jocului, oaspeții și-au creat prima șansă sănătoasă. Markovic a centrat pentru Lyes Houri, care, deși a avansat, a trimis mingea doar în plasa laterală. Zece minute mai târziu, Mitriță a initiat o acțiune solo periculoasă, a driblat trei adversari, dar a fost oprit în careu și a trimis mingea în afara terenului. Crețu, de asemenea, a avut o încercare, dar șutul său a fost prins fără probleme de portar. Golul oltenilor a venit în minutul 31, când Bancu a marcat cu un voleu după un șut blocat al lui Markovic.

Universitatea Craiova putea lua trei puncte de la U Cluj

Markovic ar fi putut să-și dubleze avantajul echipei chiar înainte de pauză, dar a ratat o oportunitate importantă. Mitriță l-a servit excelent, dar finalizarea sa nu a reușit să îl inducă în eroare pe portarul opus. U Cluj a avut aproape succes în a egala, cu un sfert de oră înainte de fluierul final. Oancea a trimis o centrare puternică, dar Silaghi nu a putut să ajungă la minge. În cele din urmă, ardelenii au egalat prin Nistor, în minutele de prelungire ale meciului.

Scorul a rămas neschimbat, chiar dacă Andrei Ivan a fost eliminat în timpul prelungirilor.

U CLUJ – UNIVERSITATEA CRAIOVA: ECHIPELE DE START

U Cluj: Gorcea - Peteleu, Masoero, Mitrea, Vătăjelu - D. Popadiuc, G. Simion, K. Doukoure, O. Bic - D. Popa, I. Stoica Rezerve: Iliev - Oancea, Pițian, A. Miron, Perianu, Chipciu, R. Silaghi, F. Ilie, D. Nistor Antrenor: Ioan Ovidiu Sabău

CS Universitatea Craiova: L. Popescu - Vlădoiu, Screciu, R. Silva, Bancu - A. Crețu, Mateiu - Danciu, L. Houri, Mitriță, Markovic Rezerve: D. Lazar - J. Mendy, Ndong, Căpățînă, D. Sala, J. Kurtic, Roguljic, A. Ivan, Koljic Antrenor: Corneliu Papură