Unirea, lider!

LIGA I. Lipsita de aportul mai multor titulari (patru dintre ei fiind dati afara de patronul Adrian Mititelu), Universitatea Craiova a pierdut, aseara, disputa de pe teren propriu cu Unirea Urziceni, scor 0-1.

Pentru ialomiteni a inscris internationalul de tineret Bogdan Stancu, in minutul 90, dintr-un penalty obtinut tot de el. Considerat „noul Mutu”, Stancu a fost cel mai bun om al echipei lui Dan Petrescu, care s-a instalat, cel putin pana diseara, pe prima pozitie a clasamentului Ligii I.

In primele 45 de minute, singurele faze interesante au fost bataia iscata, la un moment dat, intre suporterii olteni si ratarea ialomiteanului Danalache. Dupa pauza, Unirea putea inscrie, dar Balint, Onofras si Mara au ratat ocazii imense. A fost insa nevoie de sclipirea de geniu a lui Stancu din ultimul minut. Dupa ce a fost refuzat de Florin Halagian si Walter Zenga, Mititelu s-a inteles, se pare, cu Sorin Cartu, care, incepand de luni, ar putea prelua Universitatea.