Editura Evenimentul si Capital

Gala Premiilor UCIN 2019, la TNB și pe TVR

Autor: | | 0 Comentarii | 391 Vizualizari

Teatrul Naţional Bucureşti va găzdui, pe 27 mai 2019, în sala Studio, cea de-a 47-a ediţie a Galei Premiilor UCIN. Uniunea Cineaştilor din România a anunţat nominalizările celei de-a 47-a ediţii a Galei Premiilor UCIN, unul dintre evenimentele marcante ale anului, care va reuni peste 500 de invitaţi de renume, personalităţi, vedete şi oameni de cultură, cinema şi televiziune.

Printre filmele nominalizate la mai multe categorii se numără Moromeţii 2, Pororoca, Charleston, Moon Hotel Kabul, Touch me not, Lemonade, Dragoste1. Câine, Scurt circuit, In pronunţare, Povestea unui pierde- vară sau Imi este indiferent dacă in istorie vom intra ca barbari, dar şi filmulSoldaţii. Poveste din ferentari care primeşte premiul pentru cea mai bună prestaţie a unui actor neprofesionist. Urmând tradiţia începută încă din 1972, Uniunea Cineaştilor din România decernează anual premii, în cadrul Galelor UCIN, sprijinind valorile şi recompensând performanţele cinematografice româneşti din anul anterior.

Pentru filmele din anul 2018 nominalizările sunt:

Marele Premiu şi Trofeul Uniunii Cineaştilor - Pororoca, regia Constantin Popescu - Moromeţii 2, regia Stere Gulea - Touch me not, regia Adina Pintilie

Premiul Special al Juriului - Touch me not, regia Adina Pintilie - Charleston, regia Andrei Creţulescu - Imi este indiferent dacă in istorie vom intra ca barbari, regia Radu Jude

Premiul pentru regie - Moromeţii 2, regia Stere Gulea - Moon Hotel Kabul, regia Anca Damian - Pororoca regia Constantin Popescu

Premiul pentru scenariu - Lemonade scenariul Ioana Uricaru şi Tatiana Ionaşcu - Povestea unui pierde- vară, scenariul Paul Negoescu - Moon Hotel Kabul, scenariul Anca Damian şi Lia Bugnar

Premiul pentru imagine - Marius Panduru pentru filmul In pronunţare - Vivi Drăgan Vasile pentru filmul Moromeţii 2 - Barbu Bălăşoiu pentru filmul Charleston

Premiul pentru costume - Iuliana Vîlsan pentru filmul Imi este indiferent dacă in istorie vom intra ca barbari - Dana Păpăruz pentru filmul Moromeţii 2 - Elena Frăţilă pentru filmul Dragoste1. Câine

Premiul pentru decor - Cristian Niculescu pentru filmul Moromeţii 2 - Adrian Cristea pentru filmul Touch me not - Iuliana Vîlsan pentru filmul Imi este indiferent dacă in istorie vom intra ca barbari

Premiul pentru interpretare feminină - Silvana Mihai pentru rolul din filmul Câteva conversaţii despre o fată foarte înaltă. - Cosmina Stratan pentru rolul Irina din filmul Dragoste1. Câine - Iulia Lumînare pentru rolul Cristina din filmul Pororoca

Premiul pentru interpretare masculină - Horaţiu Mălăele pentru rolul Ilie Moromete din filmul Moromeţii 2 - Bogdan Dumitrache pentru rolul Tudor din filmul Pororoca - Valeriu Andriuţă pentru rolul Simion din filmul Dragoste1. Câine

Premiul pentru interpretare feminină rol secundar - Magda Catone pentru rolul Mama Melaniei din filmul Scurt circuit - Rodica Negrea pentru rolul dna Preda din filmul Moon Hotel Kabul - Ana Ciontea pentru rolul doamna Antonescu din filmul Charleston

Premiul pentru interpretare masculină rol secundar - Constantin Dogioiu pentru rolul Pricop din filmul Pororoca - Alexandru Dabija pentru rolul Movilă din filmul Imi este indiferent dacă in istorie vom intra ca barbari - Iosif Paştina pentru rolul Niculae din filmul Moromeţii 2

Premiul pentru montaj - Cătălin Cristuţiu pentru filmul Imi este indiferent dacă in istorie vom intra ca barbari - Mircea Oltean pentru filmul Lemonade - Dana Bunescu şi Alexandra Gulea pentru filmul Moromeţii 2

Premiul pentru coloana sonoră - Mihai Bogos şi Vincent Arnardi pentru filmul Pororoca - Sebastian Zsemlye pentru filmul In pronunţare - Dominik Dolejsi pentru filmul Touch me not

Premiul pentru muzică originală "Adrian Enescu" - Vasile Şirli pentru filmul Moromeţii 2 - Massimiliano Nardulli pentru filmul Charleston - Hristo Namilev pentru filmul Povestea unui pierde-vară

Premiul pentru scurt metraj de ficţiune In acest an au fost nominalizate filmele: - Cadoul de Crăciun (r. Bogdan Mureşanu) - Michelangelo(r.Anghel Damian), - Iedera (r. Sarra Tsorakidis), - Totul e foarte departe (r.Emanuel Pârvu), - Graniţe (r.Andra Chiriac), - Cum înalţi un zmeu (r.Lorand Gabor)

Premiul pentru film documentar de lung si scurt metraj - Ana Dumitrescu pentru filmul Licu, o poveste românească - Cornel Mituţ pentru trilogia Măndiţa - Alexandru Mavrodineanu pentru filmul Caisa

LIVE VIDEO Romania-Franta SE JOACA ACUM! Pentru SEMIFINALE EURO U21

Pagina 1 din 2





Stirile zilei

Alte articole din categoria: Cultură

Alte articole din categorie

capital.ro
libertatea.ro
rtv.net
fanatik.ro
wowbiz.ro
b1.ro
cancan.ro
playtech.ro
unica.ro
dcnews.ro
stiridiaspora.ro

LASA UN COMENTARIU

Caractere ramase: 1000

CITEŞTE ŞI