UTA - Farul Constanța, 0-0 în etapa a 20-a din SuperLiga. Gică Hagi a contestat vehement arbitrajul

UTA - Farul Constanța, 0-0 în etapa a 20-a din SuperLiga. Gică Hagi a contestat vehement arbitrajul UTA - Farul, încheiat la egalitate. Sursa Foto: Facebook

UTA și Farul au remizat, scor 0-0, în etapa cu numărul 20 din Superliga. Echipa lui Gheorghe Hagi a urcat pe locul șase.

UTA a remizat, pe teren propriu, cu Farul Constanța, scor 0-0. Meciul s-a disputat în cadrul etapei a 20-a din Superliga, la Sibiu.

Gică Hagi și Mircea Rednic și-au împărțit punctele în etapa 20 din Super Liga

Echipa lui Mircea Rednic are o singură înfrângere în ultimele patru meciuri jucate pe teren propriu în SuperLiga, scor 2-4 cu Oțelul Galați. UTA nu a încasat însă gol în ultimele două meciuri jucate „acasă”. Arădenii se aflau înainte de meci pe locul 14 în clasament, cu 22 de puncte obținute în 19 meciuri jucate.

De cealaltă parte, campioana en-titre a legat două victorii consecutive în campionat, după o serie de șase meciuri fără victorie. Farul Constanța se afla pe locul șapte înaintea meciului, având 28 de puncte.

Meciul tur din SuperLiga s-a încheiat cu o remiză între cele două, scor 2-2.

UTA Arad, Farul Constanța în SuperLiga

Meci lipsit de ocazii de gol

La meciul de pe stadionul din Sibiu au asistat aproximativ 600 de spectatori. Arădenii au ratat două ocazii mari, prin Omondi. În minutul 27, atacantul kenyan și-a făcut bine mingea pentru șut, în interiorul careului, însă a ratat finalizarea. În minutul 39 Omondi a irosit a doua oportunitate.

Prima parte a meciului din SuperLiga s-a terminat cu o fază controversată în careul celor de la UTA. Farul a marcat, dar golul lui Rivaldinho (42) a fost anulat corect pentru ofsaid.

La pauză, echipa lui Gică Hagi a intrat la vestiare fără să trimită șut pe spațiul porții adverse.

Gică Hagi, deranjat de arbitrajul din SuperLiga

Gheorghe Hagi s-a enervat din cauza arbitrajului lui Iulian Călin. Antrenorul constănțenilor crede că echipa sa merita un penalty în prima repriză:

„A avut penalty clar. Riva spunea că a atins-o și adversarul. A fost atingere 100 la sută. Asta a fost singura fază. În rest, puține faze. Nu am fost noi”, a spus Gică Hagi.

Ulterior, acesta a fost deranjat de cartonașul galben primit de Larie, care îl face indisponibil pentru meciul următor împotriva Rapidului:

„Voiam să mai spun ceva. Dacă ăla e de cartonaș galben... Probabil arbitrii știu ce jucători au galben. Dacă ăla e cartonaș. Nici nu se punea problema de fault. La câți accidentați am... Trebuie să găsesc soluții”, a declarat Hagi, la Digi Sport.

Căpitanul Farului a primit cartonaș galben după ce a sărit la o minge la mijlocul terenului. În timpul săriturii, acesta și-a atins adversarul cu mâna pe cap, motiv pentru care a primit cartonaș galben.

Larie acuză o încălcare a regulamentului

Ionuț Larie a acuzat o încălcare gravă a regulamentului. El susține că Mariana Trandafir, arbitrul VAR, i-a transmis lui Călin să îi dea galben.

VAR-ul nu are voie să intervină în asemenea cazuri, potrivit regulamentului:

„Am înțeles că i s-a transmis din camera VAR. Nu e voie, dar în România orice e posibil”, a spus după meci Ionuț Larie.