SuperLiga. UTA Arad - Universitatea Cluj, scor alb în etapa a treia

SuperLiga. UTA Arad - Universitatea Cluj, scor alb în etapa a treia UTA - U Cluj (0-0) Sursa foto: Facebook / UTA Arad

Arad. SuperLiga. UTA Arad a încheiat la egalitate, pe teren propriu, meciul de fotbal cu Universitatea Cluj. În meciul disputat în etapa cu numărul trei a campionatului, nu s-a înscris nici un gol.

După meciu de luni seara, Universitatea Cluj a urcat pe locul patru cu cinci puncte. De cealaltă parte, UTA ocupă poziția a 13-a, cu două puncte acumulate.

UTA - U Cluj în SuperLiga

Meciul de luni seara a contat pentru etapa a treia a campionatului românesc. UTA Arad și c au încheiat la egalitate în SuperLiga, fără să reușească vreun gol. Cele două formații și-au împărțit ocaziile în prima repriză, însă nici una nu a reușit să marcheze și au intrat la cabine cu scor alb.

Ocaziile mari au fost și în cea de-a doua repriză, însă golurile au lipsit. UTA Arad a reușit să conducă jocul și a fost aproape de un gol în minutul 47. Iulian Cristea a reulit să scoată mingea de pe linia porții. De asemenea, Fabry a șutat foarte puțin pe lângă poartă, în minutul 65.

După această remiză, Universitatea Cluj a urcat pe locul patru în SuperLiga. Echipa a acumulat cinci puncte și este la egalitate cu nou-promovata Unirea Slobozia. De cealaltă parte, UTA ocupă poziția a 13-a, cu doar două puncte reușite.

Mircea Rednic

Mircea Rednic Sursa foto: Captura video

Mircea Rednic consideră rezultatul echitabil

La finalul meciului din SuperLiga dintre UTA și U Cluj, antrenorul arădenilor, Mircea Rednic a apreciat rezultatul ca echitabil. El a declarat că în acest meci din etapa a treia din SuperLiga, cele două echipe au reușit să se anihileze reciproc. El s-a arătat nemulțumit că echipa sa nu a reușit să câștige în primele 3 etape. Pe de altă parte, a evidențiat valoara echipelor pe care UTA le-a întâlnit.

Arădenii au jucat contra Rapid, CSU Craiova și U Cluj, cluburi cu bugete superioare. În acest context, Mircea Rednic a spus că așteaptă noi jucători care să întărească lotul formației sale.

„Nu putem să fim mulțumiți când facem egal acasă, dar după joc este un rezultat echitabil. Ne-am anihliat, poate a fost prea tacticizat acest joc. Ambele echipe au avut câte o ocazie importantă, în rest s-a jucat între cele două careuri”, a declarat Mircea Rednic.

El s-a arătat nemulțumit de numărul redus a șuturilor pe spațiul porții. A dat vina pe faptul că are doar un atacant cu care abordează meciurile din SuperLiga.