Superliga. Petrolul Ploiești a învins Unirea Slobozia cu 2-1, în deplasare

Petrolul Ploiești. Sursă foto: Facebook

România. Petrolul Ploiești a reușit să se impună cu 2-1 în fața echipei Unirea Slobozia, într-o confruntare disputată vineri în deplasare, marcând astfel debutul etapei a șasea din Superligă.

Petrolul Ploiești, victorie în fața celor de la Unirea Slobozia

La Clinceni, ploieștenii au început în forță, având două ocazii importante în primele minute, când Denis Rusu a intervenit decisiv la șutul lui Jyry și la lovitura de cap a lui Grozav. De asemenea, în minutul 21, Tudorie a încercat să deschidă scorul cu un șut plasat sub transversală, însă Rusu a reușit să respingă mingea de sub bară.

Contrar cursului jocului, gazdele au reușit să deschidă scorul în minutul 29, când Jordan Gele a înscris din careul mic, surprinzând apărarea ploieștenilor. Totuși, Petrolul nu a cedat și a restabilit egalitatea chiar înainte de pauză, în minutul 40, printr-un voleu spectaculos al lui Mihnea Rădulescu.

Situația s-a complicat pentru Unirea Slobozia în minutul 50, când Gele a fost eliminat după ce l-a lovit pe Paul Papp, incidentul fiind revăzut de arbitrul de centru cu ajutorul VAR. După această eliminare, Petrolul a avut un avantaj numeric, continuând să pună presiune pe adversari.

A doua repriză s-a disputat până în ultimul minut

Deși în inferioritate numerică, Unirea Slobozia a fost foarte aproape de a reveni în avantaj în minutul 66, când Ariel Lopez a marcat cu o lovitură de cap. Totuși, golul a fost anulat deoarece balonul depășise linia de fund a terenului înainte de centrare.

Ploieștenii au profitat de ocaziile lor și au preluat conducerea în minutul 78, după ce Șerbănică a greșit în apărare la intrarea lui Akosah-Bempah, care a pasat în careu, permițându-i lui Tudorie să înscrie golul decisiv.

Unirea Slobozia a avut șansa de a egala în minutul 89, însă a ratat o ocazie importantă, iar Petrolul Ploiești a reușit să câștige cu 2-1, urcând temporar pe locul 4 în clasament, cu 9 puncte. În schimb, Unirea a înregistrat a treia înfrângere în șase etape și se află pe poziția a 12-a, cu doar 5 puncte.

Cine a intrat pe teren în meciul Petrolul Ploiești - Unirea Slobozia

În meciul dintre Petrolul Ploiești și Unirea Slobozia, echipa gazdelor, Unirea Slobozia, a început cu Denis Rusu în poartă, iar în apărare au jucat Medina, Antoche, Pospelov și Șerbănică, care a fost înlocuit de C. Toma în minutul 84. La mijloc, au evoluat A. Lopez, schimbat cu Pacionel în același minut, și Perianu, înlocuit cu F. Ilie în minutul 65. Linia ofensivă a fost completată de S. Camara, Purece, înlocuit de Afalna în minutul 56, Aganovic, schimbat cu G. Lazăr în minutul 56, și J. Gele, care a primit cartonașul roșu în minutul 50.

Pentru Petrolul Ploiești, antrenorul Mehmet Topal a trimis în teren un prim unsprezece format din Zima în poartă, Ricardinho, Papp, Huja și L. Dumitriu în apărare. La mijloc, au evoluat T. Keita și Jyry, iar ofensiva a fost susținută de M. Rădulescu, înlocuit de M. Bratu în minutul 68, Hanca, schimbat cu Baiano în același minut, și Grozav. Atacantul Tudorie a fost înlocuit de Al. Mateiu în minutul 85. Akosah-Bempah a intrat și el pe teren în minutul 61, în locul lui Ricardinho.

Pe parcursul meciului, au fost acordate cartonașe galbene lui Afalna în minutul 90+4 pentru Unirea Slobozia, iar de la Petrolul, Papp a fost avertizat în minutul 64, iar L. Dumitriu în minutul 90+3. Meciul a fost arbitrat de Viorel Flueran, asistat de Daniel Mitruți și Cristian Ilinca, cu Cristian Moldoveanu ca al patrulea oficial. În camera VAR, s-au aflat George Găman și Lucian Rusandu.