SuperLiga. CFR Cluj, victorie categorică în meciul cu Farul Constanța: 3-0

CFR Cluj. Sursa foto: Facebook/ Fotbal Club CFR 1907 CLUJ

CFR Cluj a obținut duminică o victorie convingătoare, 3-0, în deplasare, în fața celor de la Farul Constanța, în cadrul etapei a opta din SuperLiga.

Clujenii au preluat conducerea în meciul de la Ovidiu în minutul 27, când Simao Rocha i-a trimis o pasă lui Deac, iar acesta a reușit să înscrie.

SuperLiga. Farul Constanța a cerut penalty

Farul a cerut un penalty în minutul 30, după ce Mihai Popescu a fost lovit de Kamara în careu, dar arbitrul Sebastian Colțescu nu a acordat lovitura de pedeapsă.

CFR Cluj și-a extins avantajul în minutul 56, când Leo Bolgado a marcat al doilea gol. Gazdele au încercat să riposteze prin ocaziile lui Vînă, în minutele 47 și 57, dar fără succes.

Doicaru a lovit bara în minutul 81, ratând o oportunitate importantă pentru Farul. În minutul 90+2, CFR Cluj a înscris din nou, stabilind scorul final de 3-0.

În prezent, CFR Cluj ocupă poziția a patra în clasamentul din SuperLiga, cu 13 puncte, în timp ce Farul Constanța se află pe locul nouă, având acumulat opt puncte.

Farul Constanța. Sursa foto: Facebook/ Farul Constanța

Primul 11, CFR Cluj și Farul Constanța

SuperLiga. Farul Constanța

Buzbuchi - M. Popescu, M. Bălaşa, Gustavo Marins (Doicaru 60), Cr. Ganea – Vînă (Radaslavescu 81), V. Dican (D. Sîrbu 60), Grameni – G. Iancu (Al. Stoian 81), Rivaldinho (Alibec 46), N. Grigoryan.

CFR Cluj

Popa - Mogoş, Bolgado, Abeid, Simao Rocha – Fică (Artean 87), Djokovic, A. Păun (Bîrligea 77) – Deac (Korenica 67), L. Munteanu (R. Filip 77), M. Kamara (Nkololo 46), potrivit News.ro.

Superliga. Sursa foto: Facebook

SuperLiga. Petrolul Ploiești învinge FC Botoșani cu 2-0

Petrolul Ploiești a obținut o victorie în deplasare, cu 2-0, împotriva echipei FC Botoșani duminică, în etapa a opta din SuperLiga.

Ambele goluri au fost înscrise în prelungirile meciului.

În minutul 90+4, Fabricio Baiano a oferit o pasă decisivă, iar Mihnea Rădulescu a deschis scorul. La doar două minute distanță, Grozav a recuperat o minge în careu și a marcat la colțul lung.

Astfel, Petrolul a câștigat cu 2-0 și ocupă locul patru în clasament cu 13 puncte, în timp ce FC Botoșani se află pe locul 14, având șase puncte.