Superliga. Alibec a ratat un penalti și a fost eliminat în prima repriză a meciului dintre Universitatea Craiova și Farul Constanța

Sursa foto: CarolRobert | Dreamstime.com

Meciul dintre Universitatea Craiova și Farul Constanța disputat miercuri, s-a încheiat cu scorul de 1-1. Denis Alibec a fost eliminat la finalul primei reprize, primind un cartonaș roșu din cauza unui fault prostesc.

Echipa Universitatea Craiova a încheiat la egalitate sâmbătă, pe teren propriu, scor 1-1, cu Farul Constanța. Echipele au disputat un meci al etapei a 8-a din paly-off-ul Superligii. Denis Alibec a ratat un penalti și a fost eliminat după ce a primit un cartonaș roșu direct în ultimul minut al primei reprize.

Meciul de la Craiova a început cu o fază la care arbitrul Andrei Chivulete nu a acordat inițial nimic, dar după consultarea VAR arbitrul a decis să acorde penalti pentru Farul după ce Alibec a fost faultat în careul gazdelor. Lovitura de pedeapsă a fost executată de același Alibec, dar portarul Laurențiu Popescu a respins.

Alibec a fost însă pasatorul de la golul prin care Farul a deschis scorul, în minutul 24, prin Mateus Criciuma.Cu câteva minute înainte ca prima repriză să se încheie, Alibec l-a lovit pe Ştefan Vlădoiu în ceafă. A primit cartonașul roșu, fiind eliminat. Fotbalistul urmează să lipsească la meciul cu FCSB, din etapa viitoare.

Universitatea Craiova – Farul Constanța, încheiat la egalitate, după mai multe incidente

În repriza secundă Farul s-a apărat, dar craiovenii au primit un penalti în minutul 80 pentru un fault al lui Kevin Boli asupra lui Koljic, penalti acordat de Andrei Chivulete după consultarea VAR. A executat Andrei Ivan, care a înscris. S-a încheiat egal, Farul este lider cu 47 de puncte, urmată în clasament de FCSB, care are 43 de puncte. Universitatea Craiova este pe locul 4, cu 37 de puncte.

Componența echipelor:

CS UNIVERSITATEA CRAIOVA: L. Popescu – Vlădoiu (Al. Creţu 46), Zajkov, Mitrea (Căpăţână 46), Badelj (Roguljic 64) – Mateiu (Koljic 68), Screciu – Cîmpanu (Baiaram 46), Işfan, A. Ivan – Markovic. ANTRENOR: Eugen Neagoe

FARUL: Aioani - Kiki, K. Boli, Artean, Borza (Bîrzu 73) - Doukoure, Nedelcu (Casap 83), Grameni (Baravykas 83) – Mateus Criciuma (Sali 46), Alibec, L. Munteanu (Sîrbu 65). ANTRENOR: Gheorghe Hagi

Cartonașe galbene: Borza 12, Mateus Criciuma 36, Sali 90+2

Cartonaș roșu: Denis Alibec (Farul) min. 45+4

Arbitri: Andrei Florin Chivulete - Sebastian Eugen Gheorghe, Andrei Constantinescu – Horia Gabriel Mladinovici

Arbitri VAR: Istvan Kovacs - Alexandru Cerei

Observator: Alexandru Deaconu