Spania a câștigat Cupa Mondială la fotbal feminin. Victorie dramatică în finală

Spania a câștigat Cupa Mondială la fotbal feminin. Victorie dramatică în finală Spania, campioană mondială la fotbal feminin / Sursă foto: Instagram

Spania a devenit în premieră campioană mondială la fotbal feminin, după ce a învins Anglia, scor 1-0. Finala a avut loc duminică, 20 august, pe Stadium Australia din Sydney.

Spania a câștigat pentru prima dată în istorie Cupa Mondială la fotbal feminin. Competiția a fost găzduită de Australia şi Noua Zeelandă. Selecționata iberică învins Anglia cu scorul de 1-0 în finala desfăşurată duminică pe Stadium Australia din Sydney. Unicul gol al finalei a fost înscris de Olga Carmona Garcia, în minutul 29.

Spania se află la doar cea de-a treia participare la un Campionat Mondial, după edițiile din 2015 și 2019. Naționala iberică a ratat un penalty în finala împotriva campioanei europene en titre. Șutul lui Jenifer Hermoso, din minutul 70, a fost apărat de Mary Earps.

Spania, campioană mondială, fotbal feminin

Spania a câștigat titlul de campioană mondială la fotbal feminin / Sursă foto: Instagram

Cel mai bun rezultat al ibericelor până acum la Cupa Mondială a fost optimele de finală din 2019. Spania a avut și o bară în finala de la Sydney, prin Aitana Bonmati. Este important de precizat că ambele echipe au jucat pentru prima dată o finală de Cupă Mondială.

Spania este campioană mondială la fotbal feminin

Olandeza Sarina Wiegman, selecţionera echipei Angliei, este la cea de-a doua finală consecutivă pierdută de Cupă Mondială. Tehniciana a ratat titlul mondial și în 2019, când Olanda a fost învinsă de Statele Unite. Wiegman are două titluri continentale obţinute cu Olanda (2017) şi Anglia (2022).

Spania, campionat mondial, finala, anglia

Spania a cucerit Cupa Mondială / Sursă foto: Instagram

Titlul câştigat de Spania vine la doar câteva luni de când selecţionerul Jorge Vilda a fost contestat de 15 componente ale echipei. Jucătoarele au susținut că metodele sale sunt prea severe. Doar trei dintre acestea au fost selecționate în lotul pentru Cupa Mondială. Vilda a primit susținerea federației în conflictul cu jucătoarele.

Meciurile turneului final de la antipozi au fost organizate pe zece stadioane din nouă orașe. La această ediție de turneu final a fost marcată și o altă premieră. Au fost marcate cele mai multe goluri de la un Campionat Mondial de fotbal feminin, 164. Titlul de golgheter a fost adjudecat de japoneza Hinata Miyazawa, cu cinci goluri.

Cine a marcat cel mai rapid gol de la Cupa Mondială de fotbal feminin

Panameza Marta Cox a fost cea care a dat cel mai rapid gol al turneului final. Ea a marcat împotriva Franței, după numai 68 de secunde, în grupele campionatului. Cea mai tânără jucătoare a turneului final a fost Casey Phair, din Coreea de Sud. Fotbalista are doar 16 ani și a devenit cea mai tânără sportivă care a evoluat vreodată la o Cupă Mondială.

Vezi această postare pe Instagram

O postare distribuită de FIFA Women's World Cup (@fifawomensworldcup)

Spania o să primească un premiu în valoare 4,29 milioane de dolari. FIFA a acordat, în total, premii în valoare de 110 milioane pentru participantele la turneul final. Numărul total de spectator de la acest turneu a fost de 1.978.274, cu o medie de 30.911 pe meci, cu peste 9.000 în plus faţă de ediţia precedentă, din Franţa.

Jucătoarele care au evoluat în finala CM 2023

La finala de la Sydney au participat 75.784 spectatori, un record al competiţiei. Prima echipă a Spaniei a fost: Cata Coll - Ona Batlle, Irene Paredes, Laia Codina (Ivana Andres, 73), Olga Carmona - Teresa Abelleira, Aitana Bonmati - Jenni Hermoso, Alba Redondo (Oihane Hernandez, 60), Mariona Caldentey (Alexia Putellas, 90) și Salma Paralluelo.

Prima echipă a Angliei a fost: Mary Earps - Jess Carter, Alex Greenwood, Millie Bright - Lucy Bronze, Rachel Daly (Chloe Kelly, 46), Ella Toone (Beth England, 87), Georgia Stanway, Keira Walsh - Alessia Russo (Lauren James, 46) și Lauren Hemp.