Sorana Cîrstea, pe urmele predecesoarelor ei

Deşi a ratat calificarea în semifinalele de la Roland Garros, Sorana Cîrstea a realizat, prin calificarea în „sferturi”, cea mai bună performanţă a tenisului feminin românesc din ultimii 12 ani. Românca a pierdut, astăzi, în faţa australiencei Samantha Stosur, scor 1-6, 3-6. Cîrstea (19 ani), cea mai tânără jucătoare ajunsă în „sferturile” ediţiei din acest an a Openului francez, a cedat meciul după o oră şi 25 de minute. Românca s-a aflat la a doua sa participare în concursul de senioare.

Sorana Cîrstea a devenit revelaţia turneului feminin de tenis de la Roland Garros după ce o învinsese, luni seară, pe sârboaica Jelena Jankovici (numărul cinci mondial), scor 3-6, 6-0, 9-7, calificându-se astfel în sferturile de finală.

La Roland Garros, România n-a mai cunoscut o asemenea performanţă la feminin din 1997, când Ruxandra Dragomir s-a oprit în „sferturi”. În ceea ce priveşte turneele de Mare Şlem, cel mai bun rezultat al unei românce aparţine Irinei Spârlea, care a jucat semifinale la US Open.

Stosur a mers „ceas”

Meciul a început cu Samantha Stosur la serviciu, care şi-a adjudecat primul game, precum şi pe următoarele două. Abia în al patrulea joc, Sorana a reuşit să valorifice avantajul serviciului. Acest game a fost singurul câştigat de româncă în prima manşă.

Jucătoarea din Târgovişte a început setul doi prin câştigarea unui game, dar n-a reuşit să facă faţă loviturilor puternice trimise de  australiancă de pe fundul terenului. La 4-1, Cîrstea a dat senzaţia că poate reveni în meci, ajungând la 4-3, dar Samantha Stosur, despre care Virginie Razzano a spus că „serveşte ca un bărbat”, a funcţionat precum o maşină şi a încheiat partida cu 6-3.

Românce la Roland Garros, de-a lungul timpului

Judith Dibar-Gohn: turul trei (1974), turul doi (1973), primul tur (1968, 1969)

Virginia Ruzici: câştigătoare (1978), finalistă (1980), semifinale (1976), sferturi (1979, 1981, 1982), optimi (1984), turul trei (1983), turul doi (1974, 1975, 1987), primul tur (1973, 1985)

Mariana Simionescu: turul trei (1976, 1978), turul doi (1974, 1980), primul tur (1973, 1975, 1979)

Florenţa Mihai: finalistă (1977), semifinale (1976), primul tur (1975, 1978)

Lucia Romanov: sferturi (1982), turul trei (1979), turul doi (1983), primul tur (1980, 1981, 1984)

Irina Spârlea: optimi (1994, 1996, 1997), turul trei (1995, 1999), primul tur (1992, 1998, 2000)

Ruxandra Dragomir: sferturi (1997), optimi (1993, 1994, 1995, 1999, 2000), turul trei (1998), sferturi (1997), primul tur (2001)

Cătălina Cristea: turul trei (1995), turul doi (1997, 1998), primul tur (1994, 1996, 1999, 2000)

Raluca Sandu: turul doi (1999)

Edina Gallovits: turul doi (2007),  primul tur (2003, 2008)

Anda Perianu: turul doi (2006)

Raluca Olaru: turul trei (2007), primul tur (2008)

Sorana Cîrstea: sferturi (2009), turul doi (2008)

Monica Niculescu: primul tur (2008)

Tabloul semifinalelor

În ultimul sfert de finală ale probei feminine de simplu, rusoaica Svetlana Kuzneţova a învins-o în trei seturi pe americanca Serena Williams, scor 7-6 (7/3), 5-7, 7-5. În urma acestui rezultat, în semifinale se vor disputa meciurile Dinara Safina (Rusia, nr. 1) - Dominika Cibulkova (Slovacia, nr. 20) şi Samantha Stosur (Australia, nr. 30) - Svetlana Kuzneţova (Rusia, nr. 7).   La masculin este cunoscută o singură semifinală, cea dintre suedezul Robert Soderling şi chilianul Fernando Gonzalez. Celălalt meci din careul de aşi se va juca între câştigătorii partidelor Juan Martin Del Potro (Argentina, nr. 5) - Tommy Robredo (Spania, nr. 16) şi Gael Monfils (Franţa, nr. 11) - Roger Federer (Elveţia, nr. 2), care se dispută în această seară.