Sorana Cîrstea a fost eliminată în primul tur de la turneul din Abu Dhabi

Sursa foto: EVZ

Sorana Cîrstea a fost învinsă de Marta Kostyuk în primul tur al turneului de la Abu Dhabi. Sportiva din România nu este deloc în formă. În ultimele 11 turnee la care a participat a fost eliminată fie în primul tur, fie în turul doi.

Sorana Cîrstea a fost eliminată din primul tur al turneului de la Abu Dhabi, după ce a fost învinsă de jucătoarea din Ucraina, Marta Kostyuk. Ambele sportive au primit câte un wild card de la organizatorii turneului și au ajuns pe tabloul principal, fără să joacă în calificări. Marta Kostyuk o va întâlni în faza următoare a competiției pe elvețianca Belinda Bencic ( locul 9 WTA), a doua favorită a competiției.

Nu este în formă

Sorana Cîrstea a cedat rapid primul set cu scorul de 2-6. Jucătoarea de tenis din România a reușit să revină în setul al doilea pe care l-a câștigat cu 6-1. În setul decisiv Sorana Cârstea a făcut multe greșeli, iar adversara a profitat de erorile neforțate și s-a impus cu 6-1.

Sportiva traversează o perioadă mai dificilă a carierei, iar eliminarea de la Abu Dhabi a scos-o din topul celo mai bune 60 de jucătoare ale lumii. Românca este acum pe locul 63 în clasamentul WTA. În 2023, nu a reușit să câștige două meciuri consecutive pe tabloul principal al vreunui turneu. A fost eliminată în optimi la Adelaide, în primul tur la Adelaide 2 și tot în primul tur și de la Australian Open.

În ultimele 11 turnee la care a participat, Sorana Cîrstea a fost eliminată fie în primul tur, fie în turul doi. Cea mai bună performanță a sa din 2022 a fost accederea în semifinale la turneul de la Birmingham, potrivit digisport.ro.

Sorana Cârstea va participa în următoarele săptămâni la turneele de la Doha și Dubai.

Gabriela Ruse rămâne în competiție

România mai are o jucătoare pe tabloul principal al turneului de la Abu Dhabi. Gabriela Ruse (locul 144 WTA) a trecut de faza calificărilor după ce a învins-o pe suedeza Mirjam Bjorklund (locul 153 WTA), scor 6-4, 6-1.

În primul tur de pe tabloul principal, Gabriela Ruse o va întâlni pe Barbora Krejcikova din Cehia, câștigătoarea turneului de la Roland-Garros în 2021.