Simona Halep, meciuri decisive în sferturile de la Miami. Cine sunt adversarele Simonei

Sportiva chineză Qiang Wang, locul 18 WTA a învins-o Yafan Wang, locul 50 WTA, ceea ce înseamnă că aceasta va fi adversara Simonei Halep în sferturile de finală ale turneului de la Miami. Marți seară, Simona Halep și Monica Niculescu se vor înfrunta în turul doi al probei de dublu feminin din cadrul aceluiași turneu.

Sportiva chineză Qiang Wang, locul 18 WTA a învins în meciul cu compatrioata sa- Yafan Wang, locul 50 WTA. Aceasta va fi adversara Simonei Halep în sferturile de finală ale turneului de la Miami, informează Digi 24.

Qiang Wang s-a impus cu scorul de 7-5, 6-4, după o oră şi 45 de minute.

Simona Halep a ajuns în sferturi după ce a trecut de Venus Williams, scor 6-3, 6-3.

Halep şi Wang s-au mai întâlnit în 2018, atunci când constănțeanca s-a impus cu un scor de 7-5, 6-1 în optimi la Indian Wells, când s-a impus sportiva din Constanţa, scor  7-5, 6-1.

Simona Halep a scris, luni seară, pe reţelele de socializare, că va zâmbi toată noaptea, după ce a învins-o pe Venus Williams şi a ajuns în sferturi de finală la Miami Open.

„Voi zâmbi toată noaptea. Cam atât sunt de fericită că am revenit în sferturi la Miami.”, a scris Halep.

Marți seara, Simona Halep și Monica Niculescu se vor înfrunta în turul doi al probei de dublu feminin din cadrul turneului de la Miami.

Partida va începe în jurul orei 19:30, pe terenul numărul 1. Simona Halep face pereche cu Julia Goerges, iar Monica Niculescu joacă alături de americanca Abigail Spears.

Castigatoarele le vor înfrunta în sferturile de finală pe favoritele numărul 6, Sam Stosur și Zhang Shuai.

În primul tur, Simona Halep și Julia Goerges le-au eliminat pe favoritele numărul 2, Kiki Mladenovic si Timea Babos, scor 4-6, 6-1, 10-6.

De asemenea, Monica Niculescu și Abigail Spears au trecut în runda inaugurată de Anna-Lena Gronefeld și Lucie Hradecka, scor 6-4, 7-5.