Simona Halep, de neoprit! Românca va juca în SEMIFINALELE de la Cincinnati. Și-a aflat ADVERSARA

Tenismena Simona Halep, locul 3 mondial, s-a calificat, astăzi, în penultimul act la turneului de categorie Premier 5 de la Cincinnati.

În „sferturi”, românca a trecut de jucătoarea rusă Anastasia Pavliucenkova, locul 34 WTA, în minimum de seturi 7-6 (3), 6-2, după o oă și 41 de minute. Astfel, Simona a bifat a doua prezență în semifinalele unei competiții WTA, după cea de la Toronto. În această fază, Halep se va duela la Cincinnati cu sârboaica Jelena Jankovici, locul 25 WTA, în această noapte, nu înainte de ora 03:30 (în direct la Dolce Sport). În „sferturi”, Jankovici a dispus de slovaca Anna Karolina Schmiedlova (41 WTA), cu 6-4, 6-2.

Așadar, pentru un loc finala trneului de la Cincinnati, Simona Halep va evolua cu Jelena Jankovici, jucătoare pe care a mai întâlnit-o de şase ori în carieră. Românca impunându-se în ultimele cinci partide. În ultimele două meciuri dintre cele două, Halep a câştigat, în acest an, la 22 martie, în finala turneului de la Indian Wells (SUA), cu scorul de 2-6, 7-5, 6-4, şi săptămâna trecută, în turul al doilea al Rogers Cup, cu 6-3, 6-4. În cealaltă semifinală de la Cincinnati vor evolua americanca Serena Williams, locul 1 mondial, şi ucraineanca Elina Svitolina, locul 20 WTA.

Calificarea în penultimul act al Western&Southern Open este recompensată cu un premiu de 120.500 de dolari şi cu 350 de puncte WTA.