Serie A: AC Milan, pași greșiți în meciul cu Atalanta Bergamo

Serie A: AC Milan, pași greșiți în meciul cu Atalanta Bergamo AC Milan. Sursă foto: Facebook

AC Milan a încheiat la egalitate duminică seara, pe teren propriu, cu formația Atalanta Bergamo, scor 1-1, într-un meci din etapa a 26-a a Serie A.

AC Milan a înccheiat la egalitagte, scor 1-1, pe teren propriu cu Atalanta Bergamo, duminică seara, în etapa a 26-a din Serie A. Deși se mențin pe locul trei în campionat, „rossonerii” i-au scăpat printre degete pe cei de la Juventus (locul 2) și Inter (locul 1), care câștigaseră mai devreme în aceeași zi.

AC Milan traversează o perioadă dificilă

După înfrângerea suferită la Monza (2-4) pe 18 februarie și apoi la Rennes (2-3) joi, care nu a pus în pericol calificarea în optimile de finală ale Europa League, AC Milan a înregistrat duminică seara al treilea rezultat dezamăgitor consecutiv, obținând un scor de 1-1 pe teren propriu cu Atalanta Bergamo, în etapa a 26-a din Serie A.

Atlanta Bergamo, Serie A

Atlanta Bergamo. Sursă foto: Facebook

Rămâne pe locul trei în serie A

Rezultatul îi menține pe jucătorii lui Milan pe locul trei în clasament, ceea ce înseamnă că își pierd avantajul față de Juventus (locul doi) și Inter (primul), care în meciurile de duminică i-au au învins pe cei de la Frosinone (3-2), respectiv Lecce (0-4), informează lequipe.fr.

AC Milan a dominat meciul

Echipa lui Stefano Pioli a dominat jocul cu 68% din posesie și a efectuat 20 de șuturi față de cele 8 ale echipei Atalanta. Milanezii au deschis scorul încă din prima repriză prin Rafael Leao, care a învins cu eleganță portarul Emil Holm și apoi pe fundașul Giorgio Scalvini înainte de a trimite mingea în plasa laterală cu un șut frumos (1-0, minutul 3).

Echipa din Bergamo a reușit să egaleze apoi dintr-un penalty transformat de Teun Koopmeiners (1-1, minutul 42), după ce Olivier Giroud l-a faultat în mod evident pe Holm.

În a doua repriză, AC Milan a continuat să creeze oportunități periculoase, dar șuturile lui Ruben Loftus-Cheek (59 și 77) și Davide Calabria (61) au fost respinse de Marco Carnesecchi, în timp ce Christian Pulisic a ratat ținta cu puțin. De asemenea, un șut al lui Giroud a fost respins de pe linia porții de Davide Zappacosta (80). Milan a ratat astfel oportunitatea de a obține victoria.

Meciul s-a încheiat la egalitate, scor 1-1, iar AC Milan se află pe ultima treaptă a podiumului, cu 53 de puncte, în timp ce Atalanta are 46 de puncte și ocupă locul 5 în clasament.