AC Milan, lider în Seria A. Roma lui Mourinho, învinsă categoric

AC Milan, lider în Seria A. Roma lui Mourinho, învinsă categoric AC Milan. Sursa foto: Instagram

AC Milan este lider în Serie A, după victoria în fața lui Torino în etapa a II-a din Italia. În același timp, Roma lui Jose Mourinho a fost învinsă categoric de Verona, echipă care a ocupat sezonul trecut unul dintre locurile de baraj pentru menținerea în prima ligă.

AC Milan și-a asigurat poziția de lider în Serie A, după victoria în fața lui Torino. „Diavolii roșii” au câștigat cu scorul de 4-1 a doua etapă din Italia. Echipa lui Stefano Piolo a dechis tabela de marcaj de pe San Siro în minutul 33 prin golul lui Christian Pulisic. Schuurs a adus egalarea pentru Torino la doar trei minute distanță.

Milanezii au reușit să se distanțeze înainte de pauză prin reușitele lui Olivier Giroud din penalty, minutul 43, și lui Theo Hernandez, în al doilea minut de prelungiri. Giroud a transformat o a doua lovitură de pedepasă în minutul 56. Astfel, AC Milan a ajuns pe prima poziție a campionatului din Italia.

AC Milan, lider. Roma fără victorie în Serie A

În același timp, AS Roma a acumulat doar un punct în primele două etape. Elevii lui Jose Mourinho au remizat pe teren propriu în prima etapă din Serie A împotriva Salernitanei, scor 2-2. Roma nu a reușit să obțină prima victorie în campionat nici în fața Veronei.

jose mourinho, antrenor roma, serie a

Roma lui Mourinhno rămâne fără victorie în Serie A / Sursă foto: Arhivă Evz

Echipa lui Mourinho a fost învinsă de Verona, echipă care sezonul trecut a ocupat unul dintre locurile de baraj pentru menținerea în Serie A, scor 1-2. Verona a deschis scorul după doar patru minute prin Duda. Ngonge a majorat diferența în prelungirile primei reprize.

AS Roma a avut o posesie superioară în cea de-a doua repriză și a reușit să reducă din diferență prin algerianul Houssem Aouar în minutul 56. Elevii lui Mourinnho nu au putut profita nici de superioritatea numerică obținută după eliminarea lui Hien din minutul 84. Partida s-a încheiat cu victoria Veronei, scor 2-1.