Se alege un nou Papă. Cine e favoritul lui Trump
- Iuliu Vlădescu
- 30 aprilie 2025, 10:55
inmormantare papa trump macron / sursa foto: INQUAM/Eduard_VinatoruPreședintele american Donald Trump a dezvăluit care este favoritul său pentru a-i succeda în funcție Papei Francisc, care a murit în a doua zi de Paști. Trump a declarat, în glumă: „Mi-ar plăcea să fiu papă”. Dar dincolo de glumă, el a spus că Conclavul ar trebui să se uite la un cardinal din New York.
Trump glumește: „Mi-ar plăcea să fiu papă”
Donald Trump a spus în glumă că va fi propria lui „alegerea numărul unu” pentru a fi următorul lider al Bisericii Catolice.
„Mi-ar plăcea să fiu papă”, a spus el unui reporter marți, înainte de a-și împărtăși părerile despre cine ar trebui să preia de fapt acest rol.
Trump, care, pe lângă faptul că este destul de ocupat în funcția de președinte al Statelor Unite, este un miliardar căsătorit de trei ori, este, evident, puțin probabil să fie ales pentru a servi ca șef al Bisericii Catolice. Mai ales că nu îndeplinește condiția de bază: nu e catolic.
Un cardinal din New York
Instituția, veche de aproape 2.000 de ani, caută în prezent un nou lider spiritual după moartea Papei Francisc în această lună.
Când a fost întrebat cine ar trebui să-l înlocuiască pe Francis, Trump a spus „Nu am nicio preferință”, dar a adăugat: „Trebuie să spun că avem un cardinal care se întâmplă să fie plecat dintr-un loc numit New York, care este foarte bun, așa că vom vedea ce se întâmplă”.

Vatican / Sursa foto: Dreamstime
Cardinalul din New York, Timothy Dolan, nu se crede că se numără printre primii pentru a-i urma pe Francis. Nu a existat niciodată un papă din SUA.
Cine e, de fapt, favoritul lui Trump
Proeminentul senator republican Lindsey Graham a părut să-și pună propria greutate în spatele cererii de lungă durată a lui Trump pentru papalitate, spunând pe rețelele de socializare că este „încântat să audă” despre asta.
„Acesta ar fi cu adevărat un candidat potrivit, dar aș cere Conclavului și credincioșilor catolici să-și păstreze mintea deschisă cu privire la această posibilitate!” a spus Graham.
„Prima combinație Papă-Președintele SUA are multe avantaje. Ne uităm la fum alb... Trump MMXXVIII!”, scrie Politico.