România, victorie confortabilă în Malta. „Tricolorii” rămân în cursa pentru calificarea la Euro 2020

George Pușcaș. foto:frf.ro
Autor: | | 2 Comentarii | 2723 Vizualizari

România s-a impus, luni, pe terenul reprezentativei Maltei, scor 4-0, într-o confruntare din preliminariile Campionatului Europea din 2020.

România n-a avut nicio emoție în Malta și a câștigat cu scorul de 4-0 o confruntare care a fost mai ușoară decât s-ar fi părut. Elevii lui Cosmin Contra au rezolvat partida încă din prima repriză, după ce George Pușcaș a reușit „o dublă” în minutele 7 și 29, iar Alexandru Chipciu și-a trecut și el numele pe lista marcatorilor. În repriza a doua, Chipicu a fost eliminat în minutul 81. Apoi, Dennis Man a punctat în primul minut al prelungirilor, stabilind scorul final.

Selecționerul Cosmin Contra a început meciul din Malta cu următoarea echipă: 12. Tătărușanu-cpt. – 7. Chipciu, 2. Cristea, 4. Nedelcearu (22. Săpunaru, 35), 11. Bancu – 8. Hagi, 5. Băluță, 18. Marin, 20. Maxim (21. Rotariu, 75) – 9. Pușcaș, 13. Keșeru (14. Man, 65).

Tot luni, în Grupa F, Spania a trecut pe teren propriu de Suedia, scor 3-0, Norvegia s-a impus în Insulele Feroe, scor 2-0. După patru etape, clasamentul arată astfel: 1. Spania 12p, 2. România 7p, 3. Suedia 7p, 4. Norvegia 5p, 5. Malta 3p, 6. Insulele Feroe 0p

ALERTA METEO fara precedent! COD VIOLET de canicula! Temperaturi pana la 47 grade!