Rezultatele din Champions League. Meciurile jucate miercuri, 27 octombrie

Sursa foto:. Arhiva EVZ

Faza grupelor din Liga Campionilor revine în această săptămână cu runda a doua. Miercuri, 27 noiembrie, s-au disputat mai multe meciuri din Champions Legue, care s-au soldat cu rezultate surprinzătoare.

Grupa A

Lokomotiv Moscova - Bayern 1-2 (Miranchuk 70 / Goretzka 14, Kimmich 79)

Bayern Munchen a câștigat mai greu decât se aștepta la Moscova, cu Lokomotiv, într-un meci din Grupa A, arbitrat de Istvan Kovacs, din faza a doua a grupelor UEFA Champions League.

Rușii au avut primul șut pe poartă, la capul lui Smolov, în minutul 3. Însă, cei care au înscris au fost nemții, prin Goretzka, care a finalizat centrarea excelență a lui Pavard, în minutul 13.

Francezul i-a pasat la fel și lui Coman, în minutul 25, dar conaționalul său a nimerit doar bara!

Lokomotiv Moscova - Bayern 1-2 | Omul care le-a asigurat victoria bavarezilor

În repriză secundă, Kovacs a dictat penalty pentru Bayern, după un fault asupra lui Lewandowski. Supergolgeterul polonez a venit însă din ofsaid, iar decizia a fost anulată (64).

Câteva minute mai târziu, Anton Miranchuk a reușit egalarea, spre bucuria fanilor din tribune (70). Kimmich nu a fost însă de acord cu remiza și i-a adus echipei sale a două victorie din Grupa A, cu un șut de la marginea careului (79).

Marțea viitoare, Bayern joacă în deplasare cu Salzburg, ÎN DIRECT pe Digi Sport 3, de la ora 22:00. De la 19:55, pe Digi Sport 1, Lokomotiv primește vizita celor de la Atletico Madrid.

Bavarezii revin în avantaj prin Kimmich. Acesta a înscris cu un șut superb, din afara careului, în minutul 79.

Atletico Madrid - Salzburg 3-2 (Llorente 29, Felix 52, 85 / Szoboszlai 40, Berisha 47)

Formaţia Atletico Madrid a câştigat, scor 3-2, meciul susţinut, marţi seară, pe teren propriu, în compania echipei FC Salzburg, în etapa a doua a grupei A a Ligii Campionilor. Partida a fost arbitrată de o brigadă din România, cu Ovidiu Haţegan la centru, potrivit news.ro.

Grupa B

Borussia Monchengladbach - Real Madrid 2-2 (Thuram 33, 58 / Benzema 87, Casemiro 90+3)

Real Madrid a obținut dramatic un punct pe terenul Borussiei Monchengladbach.

Real Madrid are un singur punct după primele două etape de Champions League. „Galacticii” se pot declara însă mulțumiți de remiza din Germania, dacă ne raportăm la faptul că în  minutul 86 era 2-0 pentru gazde!

Nemţii, care au arătat forță și determinare, nu s-au temut că jucau cu echipa care a subordonat Barcelona. Așa se face că fotbaliștii lui Gladbach au marcat primii prin Marcus Thuram.

Asensio a ratat cea mai mare ocazie a ”galacticilor” în prima repriză. Atacantul Realului a trecut din nou pe lângă egalare imediat după pauză. De înscris, s-a înscris însă tot în poarta spaniolilor. Fiul lui Lilian Thuram a bifat dubla și se prevestea marea surpriză a serii din UCL.

Plea putea aduce liniştea pentru nemţi și supărarea la madrileni, dar Thibault Courtois, din nou în formă maximă, s-a opus. Pe final, Realul s-a aruncat în atac şi a redus din handicap prin Benzema, în minutul 87, cu o reluare spectaculoasă, pe spate, din interioul careului.

În prelungiri, Casemiro a făcut 2-2, din pasa lui Sergio Ramos iar echipa lui Zidane are un punct după două etape în grupa B din UEFA Champions League.

În minutul 90 Casemiro egalează, după ce  a fost lăsat liber în careul germanilor.

Șahtior - Inter Milano 0-0

Inter a început tare, dar degeaba! Lukaku a fost blocat de Trubin, şi şutul lui Barella a lovit transversala, la aceeaşi fază. Golgheterul nerrazzurilor a fost din nou periculos.

Tot Lukaku putea deschide scorul pe finalul reprizei, din lovitură liberă, dar bara a ţinut încă o dată cu Şahtior.

După pauză, şi Lautaro Martinez a fost la un pas de a deschide scorul, spre exasperarea celor din staff-ul lui Inter. Pe final, același neobosit Lukaku a cerut degeaba un penalty iar Inter a ajuns deja la două remize în Grupa B, după primele două meciuri.

Pentru echipa lui Antonio Conte urmează marele derby al grupei, cu Real Madrid, marţea viitoare. De partea cealaltă, Șahtior poate gestiona în liniște calificarea în primăvara UCL.

Grupa C

Marseille - Manchester City 0-3 (Torres 18, Gundogan 76, Sterling 81)

Manchester City s-a impus fără probleme pe terenul lui Marseille, scor 3-0.  Trupa lui Pep Guardiola a deschis scorul după o gafă de proporții a apărării gazdelor de care a profitat Ferran Torres în minutul 18, la al doilea său gol în această ediție de UEFA Champions League.

Prima replică a francezilor a venit după pauză la șutul lui Thauvin din minutul 55 care i-a dat emoții portarului Ederson.

Pe final, City s-a desprins prin golurile lui Gundogan și Raheem Sterling.Ultima reușită a fost validată după analiza VAR.

Porto - Olympiacos 2-0 (Vieira 11, Oliveira 85)

Gazdele deschid scorul prin Vieira, după o greșeală în defensiva lui Olympiakos.

În celălalt meci din grupa C, Porto a trecut cu 2-0 de Olympiacos. Fabio Viera a marcat primul său gol în competiție după o eroare a căpitanului grecilor, Bouchalakis. Iar cu 5 minute înainte de final Sergio Oiveira a alungat orice dubii în privința învingătoarei din centrarea lui Marega.

Clasamentul grupei C din Liga Campionilor, după două runde

1.Manchester City 6p (golaveraj +5)

1. FC Porto 3p
  2. Olympiacos 3p
  3. Marseille 1p

Grupa D

Liverpool - Midtjylland 2-0 (Jota 55, Salah 90+3 pen.)

„Cormoranii” sunt pe primul loc în grupă, după egalul dintre Atalanta și Ajax, scor 2-2. Italienii se vor înfrunta cu Liverpool în dublă manșă.

În prima etapă a grupelor, Liverpool s-a impus în Olanda, pe terenul lui Ajax, cu 2-0.

Liverpool s-a impus chinuit pe teren propriu în fața danezilor de la Midtjylland, scor 2-0, după ce la pauză s-a intrat cu scorul de 0-0.

Jurgen Klopp a primit o veste proastă în prima repriză. Fabinho a ieșit accidentat și nu a putut continua partida, astfel că a fost nevoit să îl înlocuiască cu tânărul Williams. Jota a deschis scorul în minutul 55, după o pasă excelentă a lui Trent Alexander-Arnold.

În minutul 60, antrenorul german i-a introdus în teren pe Mane și Salah, iar în ultimul minut, egipteanul a reușit să puncteze dintr-un penalty obținut tot de el. S-a terminat 2-0 pentru Liverpool, care a bifat a doua victorie în primele două etape de Champions League.

Atalanta - Ajax 2-2 (Zapata 54 / Tadic 30 pen., Traore 39)

Atalanta și Ajax au remizat, după ce olandezii au condus cu 2-0. Gazdele au revenit și scorul final a fost 2-2

Tadic a deschis scorul în minutul 30 dintr-un penalty obținut de Traore. Același Traore a înscris în minutul 39, în urma unui contraatac al olandezilor, și a stabilit scorul pauzei: 2-0 pentru Ajax.

Duvan Zapata a redus din diferență în minutul 54, cu o lovitură de cap care l-a învins pe Onana, și tot Zapata l-a învins pe portarul lui Ajax cu un șut puternic din interiorul careului, după ce defensiva olandezilor l-a lăsat complet singur în interiorul careului.

S-a terminat 2-2, iar Atalanta rămâne pe locul doi, cu patru puncte. Ajax Amsterdam are un singur punct, după înfrângerea din etapa trecută cu Liverpool, scor 1-0, potrivit digisport.ro