Rateu pentru Emma Răducanu! Nu va avea loc mult-așteptatul meci cu Simona Halep

Sursa: arhiva EVZ

Duelul mult-așteptatul dintre Emma Răducanu și Simona Halep nu va avea loc la Australian Open. Britanica cu origini românești a fost învinsă de Danka Kovinic în trei seturi, scor 4-6 / 6-3 / 3-6 după două ore și 36 de minute de joc, și părăsește competiția de la antipozi.

Emma Răducanu, campioana de la US Open, actualmente locul 18 mondial, a avut un start perfect de meci și s-a desprins la 3-0.

Rana care și-a spus cuvântul

De aici lucrurile au luat o turnură nefastă. Emma a fost nevoită să ceară rapid un time-out medical din cauza unei răni în palma dreaptă.

Britanica a continuat partida, însă a fost chinuită vizibil de această problemă și a mai luat un singur ghem în actul inaugural.

Ea a arătat ceva mai bine în setul al doilea, însă continuă să sufere la capitolul consistență. Fluctuațiile din joc și-au spus cuvântul, însă nu decisiv, cu britanica reușind să împingă partida în decisiv. Cu toate că actul al treilea a fost destul de echilibrat până la un anumit punct, tenismena muntenegreană a avut o prestație mai solidă și și-a păstrat calmul, reușind să închidă partida-maraton după peste două ore și jumătate. A fost primul duel direct dintre ele.

Emma Răducanu venea după victoria cu sportiva americană Sloane Stephens, o umbră a jucătoarei de altădată, pe care a învins-o tot în trei seturi, un autoritar 6-0 / 2-6 / 6-1 în o oră și 46 de minute, scrie B1TV.

La nici 19 ani, Emma Răducanu a cucerit US Open fără să piardă set, fiind prima tenismenă care reușește să câștige un turneu de Grand Slam pe care l-a început din calificări.

Învingătoarea Emmei poate juca cu Simona

Danka Kovinic se va întâlni cu Simona Halep sau Beatriz Haddad Maia în turul 3. Meciul celor două va începe după ora 13:30. Trebuie spus că Kovinic este, pentru prima dată, în turul 3 la un turneu de Grand Slam.

Simona Halep  o întâlnește joi, în turul 2, la Australian Open pe brazilianca Beatriz Haddad Maia (25 de ani, 83 WTA). Meciul va începe în jurul orei 13:30, ora României.

Pentru că a ajuns în turul II la primul Grand Slam al anului, Halep a primit 70 de puncte în clasamentul WTA. În plus, și-a asigurat un cec în valoare de 150.000 de dolari australieni, aproximativ 108.000 de dolari americani.