PSG, victorie în optimile UEFA Champions League. Parizienii au câștigat primul tur cu Real Sociedad (2-0) Sursa foto: X (Twitter)

PSG s-a impus în fața spaniolilor de la Real Sociedad, în prima manșă din optimile de finală ale UEFA Champions League. Parizienii au dominat meciul și au câștigat cu scorul final 2-0, asigurându-și prima șansă pentru calificarea în etapa următoare a competiției.

PSG se gândește deja la etapa următoare a competiției UEFA Champions League. Parizienii au câștigat turul optimilor cu scorul 2 - 0, în fața spaniolilor de la Real Sociedad. Partida a fost dominată de Mbappe și colegii săi care au prima șansă la calificare. Returul este programat pe 5 martie, în Spania.

PSG, victorie în UEFA Champions League

Echipa pariziană a câștigat fără probleme partida de fotbal pe care a disputat-o cu Real Sociedad, în prima manșă din optimile de finală ale UEFA Champions League. Meciul a început destul de greu pentru francezi care nu au reușit să găsească drumul spre gol. Deși au creat numeroase ocazii de gol, cei de la PSG nu au reușit să înscrie.

În minutul 6, vedeta Kylian Mbappe a pătruns în careul advers, după o cursă impresionantă. Șutul său a fost blocat de portarul Alex Remiro, al celor de la Sociedad. A urmat o perioadă în care spaniolii s-au instalat la conducerea jocului și chiar au avut șansa să deschidă scorul. Brais Mendez, iar ulterior Takefusa Kubo au ratat poarta PSG apărată de Gianluigi Donnarumma.

Real Sociedad a avut și cea mai importantă ocazie a primei reprize, chiar înainte de pauză. Mikel Merino și-a încercat norocul de la marginea careului, iar șutul său a lovit bara transversală.

Meciul a fost tranșat în repriza secundă

Lucrurile s-au schimbat în a doua parte a jocului. PSG a controlat terenul pe tot parcursul celor 45 de minute. Francezii au deschis scorul în minutul 58, prin Kylian Mbappe. Vedeta parizienilor a marcat după ce Marquinhos i-a oferit o pasă bună în interiorul careului. Tot el a avut șansa de a-și dubla reușita, însă a tras în bara transversală.

Scorul final, 2-0, a fost stabilit în minutul 71. Bradley Barcola a înscris după o acțiune individuală, cu un șut din interiorul careului. PSG a forțat și al treilea gol, dar Asensio și Kolo Muani nu au reușit să înscrie din ocaziile pe care și le-au creat, pe final de meci.

Meciul s-a terminat cu scorul 2-0 pentru PSG, care are prima șansă la calificarea în sferturile UEFA Champions League, în returul programat în primele zile din martie.

În celălalt meci al serii, Lazio a produs surpriza și a învins-o pe Bayern, scor 1-0.

PSG are prima șansă la calificare

Paris Saint-Germain și Real Sociedad au jucat primul meci de fotbal al sezonului din fazele eliminatorii ale Champions League. Francezii sunt într-o formă de invidiat și nu au mai pierdut o partidă din luna noiembrie. Ultimul meci pe care l-au cedat a fost cu AC Milan, scor 1-2, în deplasare.

De cealaltă parte, Real Sociedad este la polul opus. Spaniolii nu au mai reușit să câștige vreun meci din 23 ianuarie.

Acum, pentru PSG urmează jocul din deplasare cu Nantes, din campionat. Pe de altă parte, adversarii lor de la Real Sociedad vor juca pe terenul celor de la Mallorca.